Od roku 2023 se změní nabídky paliva. Na výběr bude nový typ vyrobený z plastů za atraktivně nízkou cenu

Polská společnost Handerek Technologies přišla s nápadem, jak přeměnit nevyužitý plastový odpad na složky potřebné pro výrobu pohonných hmot.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V automobilovém průmyslu se objevily náznaky, že by se na trh s pohonnými hmotami mohlo dostat nové palivo. Výzkumem se zabývá polská společnost Handerek Technologies, podle které by se mělo palivo vyrábět z recyklovaného plastu. Tato technologie se připravuje na dobytí trhu s pohonnými hmotami, protože změní dostupnost i ceny. Zatím však není vymyšlen podrobný plán, pomocí kterého by se toto palivo dostalo do provozu.

Revoluční přeměna plastu na složky paliva

Na mnoha portálech v Evropské unii ročně přibývá téměř 19 milionů tun nerecyklovatelného odpadu. Následně je většina uložena na skládky. Polská společnost Handerek Technologies však hodlá tento odpad změnit na palivo pro automobily. Pomocí nově vyvinuté technologie plánuje umožnit recyklaci plastů, ze kterých se v konečné fázi vyrobí kapalný uhlovodík, tedy běžná složka pohonných hmot.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ohřívání plastů je velmi problematické

Krakování odpadních plastů byla vymyšlena už pře 40 lety. Jedná se o proces, při kterém se zahřejí dlouhé polymerní řetězce tak, aby se rozpadly na kratší a vytvořily stejný produkt, který vzniká v rafineriích ze surové ropy. Problémem však je, že se plasty velmi obtížně zahřívají. Nevedou teplo a přímo začnou hořet. Dosud tedy lidstvo nemá technologii, která by umožnila tyto velmi viskózní pevné látky účinně a bezodpadově ohřívat.

Nový způsob výroby uhlovodíkových frakcí

Polská společnost Handerek Technologies však přišla na způsob, pomocí kterého se dají z plastového odpadu vyrábět uhlovodíkové frakce. Ty se následně dají používat pro výrobu jak benzínu, tak nafty. Podle laboratorních testů navíc tyto složky splňují všechny potřebné standardy kvality stanovené pro motorová paliva v Evropě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plasty najdou nové a lepší využití

Pokud vše půjde podle plánu, bude možné z 1 kilogramu plastového odpadu, který by jinak skončil někde vyhozený na skládce, vyrobit až jeden litr kapalného paliva. Plast tak najde zcela nové využití a nebude překážet a zbytečně zabírat místo. Tato technologie by navíc mohla pro řidiče příznivě upravit ceny za paliva, které stále stoupají.

Zdroj: Oficiální internetové stránky Evropské unie, AutoNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články