Policie má nové vozy značky Škoda. Pozor na speciální výbavu

Automobilka Škoda dodala do policejních služeb další dva automobily. Vozy Kodiaq mají speciální vybavení pro komplikované zásahy a situace.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Slovenské republiky
                   

Informace o novinkách ve flotile policejních automobilů vždy každého motoristu zarazí. Očekává s napětím, zda se jedná o inovace na poli měření rychlosti či zaznamenávání jízdy na kamerový systém ve spojení s rozpoznáváním obličeje. Ne vždy se jedná o prostředky ke zvýšení tlaku a perzekuce běžných občanů. Občas se jedná o výbavu, díky které mohou policisté opravdu pomáhat a chránit.

Pomáhat a chránit budou nově dva policejní speciály

Dvojice modelů Škoda Kodiaq 2.0 TSI 4×4 DSG Style bude, podle oficiální zprávy Škoda Auto, sloužit a pomáhat při zvládání krizových situací. Vozidla mají podle informací automobilky speciální výbavu, která vznikla na základě zkušeností a praxe příslušníků policejního sboru. Novinky budou nasazeny u našich východních sousedů, nově slouží dvě speciálně upravená vozidla Škoda Kodiaq policejnímu sboru Slovenské republiky.

iZdroj fotografie: Škoda

Vozidla budou jezdit v bratislavském a nitranském regionu, přičemž v budoucnu by mohla takto upravená vozidla sloužit v každém kraji. Ten, kdo jezdí z Čech na Slovensko, se s nimi možná někdy setká. Auta jsou v barvách nového policejního designu slovenské policie. A co automobily ukrývají ve svých útrobách? Speciální úprava auta spočívá zejména ve vybudování zástavby a výsuvného systému ze zavazadlového prostoru. Součástí výbavy jsou prostředky balistické ochrany, tedy balistický štít, vesty, přilby.

Nasazení speciálních vozidel bude v náročnějších situacích

V autech jsou dále prostředky pro překonání překážek a zámků, tedy žebřík, beranidlo, sada páčidel. Také sada světelných prostředků, lamp, vyhledávacích světel a podobně. Nechybí telekomunikační sady, zastavovací pás či prostředky předlékařské pomoci. V Kodiaqu je k dispozici vak s lékařskými potřebami pro základní ošetření, defibrilátor. Hasicí přístroj? Samozřejmě. K jaké službě, respektive k jakému nasazení jsou tato dvě auta určena?

iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Slovenské republiky

Speciály by měly obsluhovat vyškolené a zkušené posádky během hlídkové služby při prověřování náročnějších událostí. Automobil by měl poskytovat podporu klasickým policejním hlídkám. Auta budou také používána při pátracích akcích, ale i při primárním řešení komplikovanějších incidentů, jako je například útok aktivního střelce na měkké cíle. V neposlední řadě se počítá s nasazením při složitých dopravních nehodách s vyšším počtem zraněných, živelných pohromách, haváriích či požárech.

Co říkáte na nové vozy?

Zdroj: Škoda
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu