Nové otázky pro žadatele o řidičák 2022. Zvládli byste je dnes projít všechny i vy? Autoškoly zpřísnily pravidla

Nové testové otázky a na jízdy pouze 3 pokusy. To jsou změny, se kterými se od roku 2022 musí vypořádat žadatelé o řidičské oprávnění. Nové otázky si můžete vyzkoušet i vy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Žadatele čeká oproti předchozím letům při žádosti o řidičské oprávnění několik změn. Zástupci Ministerstva dopravy již v září 2021 upozornili na zařazení nových testových otázek. Ty mají reflektovat aktuální dopravní situace, se kterými se řidiči na silnicích mohou setkat. Již dlouhodobý trend ukazuje, že jsou testové otázky zaměřené především na současné trendy v dopravě i první pomoci a dochází tedy k jejich pravidelné aktualizaci. Pomůže aktualizace řidičům lépe zvládnout dopravní situace?

Úspěšnost uchazečů

Dlouhodobé statistiky ukazují, že ve většině autoškol zvládne zkoušku pro získání řidičského oprávnění napoprvé mezi 40–80 % uchazečů. Statistiky některých autoškol ale ukazují dokonce i nižší čísla. Posoudit, zda se jedná o nedostatečnou přípravu, nebo naopak přísné posuzování komisařů, není jednoduché. „Na jízdy nás přišlo 5 a nikdo z nás je neudělal,“ vypráví žadatelka, která řidičské oprávnění získala až na druhý pokus. „Bylo to velmi demotivační,“ dodává.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úspěšnost uchazečů může být také vhodným kritériem pro výběr té pravé autoškoly.

Velkou roli kromě přípravy, stejně tak jako u jiných zkoušek, hraje také psychika. V roce 2021 byl rovněž po letech znovu zaveden neoblíbený systém 3 pokusů. „3 pokusy stačí k úspěšnému složení a eliminují se tak uchazeči, kteří by v provozu spíše ostatní účastníky ohrozili,“ vysvětluje učitel autoškoly. „Pokud zkoušku uchazeč nesloží napoprvé, doporučuji si pro zopakování a získání sebevědomí před další zkouškou dokoupit kondiční jízdu,“ dodává.

Nové testové otázky

K aktualizacím testových otázek pro získání řidičského oprávnění dochází pravidelně. „V textových otázkách dochází k aktualizaci tak, aby reflektovaly situace, se kterými se řidič v běžném provozu může setkat,“ vysvětluje šéf Asociace autoškol Aleš Horčička. Jedná se například o řízení v sousedství infrastruktury pro cyklisty, nebo například jízdu na sněhu či za zhoršených povětrnostních podmínek,“ dodává. Změny tedy nepřináší nic, s čím by se řidič v přípravě doposud nesetkal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nové testovací otázky reflektují aktuální situace, se kterými se řidič na silnici může setkat.

V první vlně bylo připraveno i ve spolupráci s Ředitelstvím Služby Dopravní policie 35 otázek a do konce roku 2021 měli tvůrci ministerstvu předat celkově 20 animovaných a 100 nových testových otázek. Uchazeči o řidičské oprávnění, ale i zkušení řidiči si je mohou již nyní vyzkoušet na webu noveotazky.cz. Ministerstvo je bude postupně zařazovat do ostrých verzí testů. Vyzkoušejte si také, jak byste u testů s novými otázkami dopadli.

Jak zvládnout autoškolu?

Předně nepodceňte výběr vhodné autoškoly. Nabídka na trhu je široká, proto je vhodné si projít nejen oficiální stránky autoškoly, kde naleznete informace ať už o ceně, tak jednotlivých službách, ale také recenze. Na internetu lze najít obrovské množství recenzí a zjistit, zda je ta či ona autoškola vhodná právě pro vás. Pokud jste nervózní a je pro vás důležitý osobní a empatický přístup, je vhodné si v autoškole domluvit osobní schůzku, kde jim své potřeby sdělíte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkouška z autoškoly nemusí být za trest. Stačí se na ní dostatečně připravit.

Kromě teoretické přípravy na společných či individuálních lekcích rozhodně není dobré zanedbat samostatnou přípravu. Existují ať už učebnice, tak také testy na internetu přímo pod záštitou Ministerstva dopravy. Poslední lekci jízd si naplánujte den před zkouškou a požádejte instruktora o zopakování. Pokud jízdy nezvládnete na první pokus, nezoufejte. Domluvte si kondiční jízdu a získejte zpět svou ztracenou sebejistotu.

Jak jste v nových testových otázkách dopadli vy?

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Policie ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články