Nové palivo na čerpacích stanicích od 1. prosince? Čeká nás revoluce. Starý benzín je minulostí

Ani v době překotné elektromobility a zdánlivého ústupu od klasických paliv neustává jejich vývoj a zlepšování jejich vlastností. Včetně změny vlastnosti zcela klíčové.

Benzín a nafta - kolik zaplatíme na daních i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnohé nasvědčuje tomu, že se na čerpacích stanicích se brzy objeví nový druh paliva, které zcela změní trh s pohonnými hmotami. A ačkoli půjde stále o „klasický“ benzín, jeho vlastnosti budou v jednom klíčovém parametru zcela odlišné. Vědci již pracují na tom, aby se nový objev dostal co nejdříve k motoristům a mimo jiné změnil i způsob manipulace s palivy s ohledem na to, že jedna z jeho vlastností se bude nyní projevovat zcela jinak. Pojďme se na malou benzinovou revoluci podívat společně.

Palivo jako každé jiné. Jen ho nezapálíte zapalovačem

Chemičtí inženýři z University of California v Riverside totiž nedávno vyvinuli nové palivo, které se vznítí jen a právě tehdy, když je vystaveno elektrickému proudu. Nové palivo bez elektřiny přitom vůbec nereaguje na plameny, což znamená, že při skladování tohoto paliva nebo převozu na jiné místo není možný náhodný požár. To je poměrně zásadní změna a ještě zásadnější příspěvek ke zlepšení bezpečnosti. A to jak u vozidel s tímto palivem, tak při jeho manipulaci směrem od rafinérií k motoristům.

Nečekaný průlom: EU schválila zcela jiné palivo, spalovací motory zůstanou. EURO 7 se odkládá

Půjde přitom stále o „klasické“ palivo, nic se na něm nezmění krom toho, že zkrátka nepůjde zapálit jinak, než elektrickým výbojem. „Palivo, které běžně používáme, není příliš bezpečné. Vypařuje se, může se vznítit a je obtížné jej uhasit. Je mnohem snazší kontrolovat hořlavost našeho paliva a zabránit jeho spálení, když odpojíme napětí,“ vysvětluje Yujie Wang, doktorandka chemického inženýrství na UCR a spoluautorka článku o novém palivu, publikovaném univerzitou.

Změna chemického složení a „imunita“ vůči ohni

Při spalování nového paliva nehoří kapalina, ale její páry. Když kyslík „odpojíme“, plamen zhasne. „Když hodíte zápalku do kaluže s benzínem na zemi, plynové výpary shoří. Cítíte výpary a okamžitě víte, že palivo je těkavé, řekl Prithwish Biswas, postgraduální student chemického inženýrství na UCR a první autor studie. „Pokud dokážete ovládat výpary, můžete ovládat spalování paliva,“ čteme dále v článku publikovaném univerzitou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Základem nového paliva je iontová kapalina. Tým chemiků upravil jeho složení a nahradil chlor chloristanem. Později vědci pomocí ohně kontrolovali, zda se nová kapalina vznítí. Pod vlivem elektrického proudu se tak děje bez problémů, ale proti přímému plameni je nový typ paliva imunní. Iontové palivo lze použít v jakémkoli typu vozidla a má zcela stejné vlastnosti, jako stávající typy. Nicméně před uvedením na trh budou nutné ještě speciální testy. Více informací o novém druhu benzínu můžeme očekávat již brzy – a my vám tyto informace pochopitelně přineseme i na těchto stránkách.

Líbilo by se vám mít v autě nehořlavé palivo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články