Od září nové předpisy pro řidiče: Změny jsou zásadní, teď můžete přijít o řidičák, hned jak sednete za volant

Kdo nyní udělá autoškolu, nemá řidičák jistý. Dva roky o něj může velice snadno přijít, respektive ho čekají potupné zkoušky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Doba se mění a s ní se mění i zákony podle toho, jak se vyvíjí společnost. Moderní společnost žádá moderní náhled na právo a legislativu. Snad jen ve Velké Británii platí absurdity, jejichž původ lze dohledat v dávném středověku. Tak třeba že je zákonem dovoleno zabít Skota v historických zdech města Yorku, ale pouze tehdy, když je ozbrojen lukem a šípem. Nebo že je nelegální vstoupit do britského parlamentu v brnění.

Nové zákony mají pomáhat se zvýšením bezpečnosti dopravy

Změnami prochází i zákony týkající se dopravy. Tak třeba v sousedním Polsku se brzy dočkají nových předpisů, které mají zvýšit bezpečnost zejména pro mladé řidiče. S cílem reagovat na zvýšený počet tragických dopravních nehod způsobených mladými řidiči se připravuje zavedení změn v souvislosti s řízením vozidel. Aktuálně platné zákony byly dlouhodobě neúčinné a problematické, a tak je zapotřebí modernizace a zdokonalení systému.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Ten by měl dohlížet na dodržování těchto předpisů. Nová ustanovení se týkají zkušební doby pro mladé řidiče skupiny B. Pro polské nováčky za volanty automobilů budou platit přísnější pravidla. Ten, kdo získá nově řidičák, bude muset jezdit skutečně obezřetně. Tyto změny by mohly nabýt účinnosti již v září nebo říjnu, v závislosti na technických přípravách a schopnosti přenášet potřebné údaje z Centrálního registru řidičů.

Pan Karel přišel na způsob, jak přijít k benzínu a naftě úplně zadarmo. Je to hlupák, říkají pumpaři a ťukají si na čelo

I u nás jsou na pořadu dne novinky. Sněmovna schválila novelu zákona, prošla senátem a podepsal ji prezident. Začne platit od roku 2024. I v naší tuzemské novele se jedná mimo jiné o mladé řidiče. Jak už je obecně známé, získat řidičák bude nově možné od 17 let. Nováček bude jezdit pod dohledem mentora. A ano, i u nás se řeší takzvaný řidičák na zkoušku. Ten se bude v prvních dvou letech týkat všech čerstvých řidičů.

Autoškola v 16 letech a od 17 let už za volant osobního auta

Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá řidič šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude mít řidič velký problém. Tak za prvé bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a za druhé něco, čemu se říká evaluační jízda. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod, jak jim předcházet a také o čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.

Souhlasíte s řidičákem od 17 let?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články