Nový způsob potrestá v ČR překročení rychlosti okamžitě

                   

Překračování rychlosti patří asi k nejčastějším nešvarům řidičů, které policie chytá pomocí speciálních radarů. Ty už ale nestačí (nebo policie nebývá tam, kde je potřeba měřit), a tak přibude v České republice nový systém trestání a měření. Překročení o 10km v hodině nikoho nezabije, ale jet 150 na 90ce, to už trestuhodné je. Řidič, který rychlost překročí, bude ihned upozorněn na svůj prohřešek, a během krátké chvíle obdrží pokutu. Co si na nás strážci zákona přichystali?

Rychlost se až doteď měřila pomocí různých radarů, které jsou buď pevné nebo přenosné, a pokud zaznamenají překročení rychlosti, následuje u dotyčného řidiče finanční či bodový postih, v nejhorších případech i zákaz řízení. Ale policie prý nemá dostatek prostředků, aby zákon porušující řidiče chytala a trestala, a tak jezdí bezohledně dál. Nově jim má s jejich chytáním pomoci speciální retardér v kombinaci s měřidly rychlosti.

Pokud řidič výrazně překročí rychlost, zaznamenají ho rychlostní senzory, které pošlou signál do vzdálenějšího retardéru. Jakmile bude hříšník těsně před ním, retardér se „propadne“ asi o 3 – 5cm, takže bude mít řidič pocit, že najel do výmolu. Prvním trestem tak pro řidiče bude tvrdý zásah do podvozku, a následné pokutování či udělení trestných bodů. Opatření už se prý osvědčilo ve Švýcarsku a Švédsku, kde pomáhá výrazně zvyšovat bezpečnost.

Upravený retardér bude první v České republice, a osvědčí-li se i u nás, zřejmě jich přibude. Ten první nainstalují v Branišovicích u Brna, kde vedení doufá, že pomůže zklidnit tisíce aut překračujících rychlost. Podle nich se nejedná o žádnou buzeraci ani omezování provozu, ale o nezbytný krok, protože se denně prožene obcí tisíce aut vysoko nad rychlostním limitem. A co když pojedou záchranné složky k výjezdu? Podle dodavatele umí zařízení rozpoznat policii, hasiče, záchranáře i další státní složky, kterým nechá cestu volnou.

Že je opatření potřeba dokazuje i cvičné měření, při němž bylo zjištěno, že směrem na Pohořelice výrazně překročí rychlost 89% řidičů, zatímco ve směru na Moravský Krumlov dokonce 98%, uvádí Marek Sovka, místostarosta Branišovic.

Opatření už má teď spoustu příznivců, a to zejména z řad místních, podle nichž není v obci kvůli takovým řidičům bezpečno. Mnozí se tak proženou za zvýšené rychlosti jednou nebo dvakrát, a příště si dají pozor. Na druhou stranu může nastat situace, když řidič po projetí retardérem zazmatkuje, strhne volant a někoho srazí, anebo kvůli prodloužené brzdné dráze nestihne zabránit neštěstí (ano, kdyby nejezdil příliš rychle, ani by tuhle situaci řešit nemusel).

Jak se k věci staví pojišťovna?

Některé možná napadne i otázka poškození vozidla, která není při vysoké rychlosti vyloučená. Mluvčí České Pojišťovny uvedl, že kdyby došlo k poškození auta v důsledku projetí retardérem, pojišťovna by řidič škodu zaplatila. Případ by se prý posuzoval jako v případě, že najel do výmolu, a samotný řidič by zaplatil pouze spoluúčast. Ovšem v případě, že si řidič podvozek poškodí a pojede předepsanou rychlostí, může se karta obrátit proti obci. To je ale téměř nemožné, protože ke spuštění retardéru dojde jedině v případě, kdy auto pojede výrazně vyšší rychlostí.

Jestli je tohle řešení skutečně tím nejlepším, nechť posoudí každý sám. Proti bezohledným řidičům se musí bojovat, pokud sami nevidí v překračování rychlosti riziko. Ale je skutečně „díra v silnici“ tím nejlepším způsobem? Instalace speciálního retardéru vyjde na přibližně 3 miliony Kč, za což by se možná dalo vymyslet lepší řešení, jak hříšníky potrestat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice