Nové ekologické palivo s sebou přináší mnoho změn, kterých se bojí většina řidičů. Kdy přijde do Česka?

Ve Velké Británii došlo ke změnám na čerpacích stanicích. Už od začátku září se zde řidiči mohou setkat s novým ekologickým benzinem. Většina řidičů se ho obává.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé, kteří jezdí pravidelně do Velké Británie by měli vědět o změnách, které zde nastaly. Primárně to platí pro ty, kteří vědí, že budou tankovat na tamních čerpacích stanicích. Zmást by vás mohla nová modrá pistole. Jedná se totiž o nový ekologický benzin. Ten bude nahrazovat benzin E5 na všech čerpacích stanicích. Je označován jako modrý benzin a také jako E10. V některých automobilech by mohl napáchat hodně škody.

Nový ekologický benzin na čerpacích stanicích

V rámci boje za nižší emise se začal od začátku září ve Velké Británii prodávat ekologický benzin. Toto ekologické palivo má nižší dopad na životní prostředí. Vláda Spojeného království odhaduje, že tato změna pomůže snížit emise CO2 o 750 000 tun ročně. To odpovídá vyřazení 350 000 automobilů ze silnic. Toto palivo se dále prodává i v Austrálii, Evropské unii a ve Spojených státech. V příštím roce se plánuje jeho prodej i v Severním Irsku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Klasický benzin E5, který bývá dostupný na všech čerpacích stanicích obsahuje 5 % bioethanolu. Ten má přispívat ke snižování emisí skleníkových plynů z vozidel na konvenční paliva. Benzin E10 (ekologický benzin), který ho ve VB nahradil, obsahuje 10 % bioethanolu. Toto složení může být pro některá vozidla smrtící. Auta vyrobená po roce 2011 by neměla mít s tímto palivem problém. Automobily vyráběné do roku 2011 už může nastat problém.

Řidiči mají mnoho otázek

Jelikož se jedná o nové palivo, mnoho řidičů má okolo něj hodně otázek. Nejčastěji se bojí toho, zda mohou toto palivo tankovat do svých vozidel nebo do motorek. Přibližně 95 % vozidel vyrobených od konce 90. let může používat palivo E10. Do každého auta s datem výroby od roku 2011 se může bez problémů tankovat benzin E10. Bohužel přibližně 600 000 vozidel vyrobených od konce 90. let 20. století, včetně starších nebo klasických modelů a některých mopedů, nemusí být kompatibilní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kompatibilita aut s modrým benzinem E10

Většina aut do roku 2005 by si nemusela s E10 rozumět. Pokud vlastníte vozidlo s datem výroby do roku 2005, raději se poraďte v servisu, zda je pro vás E10 vhodným palivem. Spotřeba se může snížit maximálně o 1 % u novějších aut. S ekologickým benzinem si tedy neušetříte finance a návštěvy čerpacích stanic. Jestliže budete mít v nádrži zbytek E5 a vaše vozidlo je vhodné i pro E10, tak nevadí, když k E5 dotankujete E10. V případě, že nebude k dispozici E10, můžete načerpat biopalivo.

Ekologický benzin do nekompatibilního vozidla

Pokud se vám stane, že natankujete E10 do nekompatibilního vozidla, nemusíte panikařit. Tato nehoda by neměla způsobit větší potíže s vozidlem. V případě, že byste natankovali špatné palivo, nebojte se. Natankujte správné palivo po vyježdění poloviny nádrže s nesprávným benzinem. Mezi nežádoucí účinky, jež by mohly nastat s E10 patří pokles výkonu vozidla. Větší problémy by nastaly, když byste tankovali pravidelně špatně. Opakované chybování může způsobit korozi některých kovových a plastových částí motoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Cena nového benzinu

Dobrou zprávou je to, že nově zavedené ekologické palivo nebude dražší. Na druhou stranu se stále očekává, že kvůli větší náročnosti na výrobu, dojde ke zdražení. Většina lidí se snaží šetřit peníze, a právě zdražování pohonných paliv jim k tomu moc nepomáhá. Pro kompatibilní automobily nenastane žádné zdražení. Řidiči starších vozů mají bohužel omezený výběr. K dispozici je pro ně od 1. září ve Velké Británii pouze vysokooktanový benzin. Tím pádem majitel staršího vozu zaplatí za benzin více.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čeští motoristé se zatím nemusí obávat

Modrý benzin E10 se velice rychle rozšiřuje po celé Evropě. V Česku je na čerpacích stanicích také k nalezení, ale pouze v malé míře.  Zákon, který měl uložit prodejcům paliv prodej benzínu pouze s vyšším obsahem biosložek, tedy až 8,8 % zatím neprošel sněmovnou. Pokud by tento zákon prošel, E10 se začne s velikou pravděpodobností rozšiřovat velmi rychle. Palivo E10 je momentálně v Česku pouze povolené, ale ne nařízené.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články