Nový zákon přikazující předjíždění do doby 30 sekund: Levoproudaři a kamioňáci by dostávali pokuty, až by vymizeli

Má mít kamioňák nebo řidič osobního auta dobu možnou na předjetí omezenou hranicí třiceti sekund? Teoreticky je to dobrý nápad, prakticky neproveditelný.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
                   

Jestli je něco na českých dálnicích skutečně iritujícího, je to předjíždění kamionů. Jeden jede rychlostí 85 km/h, druhý 90 km/h, předjížděcí manévr pak trvá dlouhé minuty na úseku nataženém do několika kilometrů. Řidič v osobním autě, který je na nepříjemně dlouho chvíli zablokován, by nejraději vyskočil z kůže.

Zákaz předjíždění kamionů neplatí plošně, bohužel

Z kůže, anebo spíše z auta a poslal dva loudaly do patřičných mezí. Takovéto jednání řidičů nákladních aut, ale také kamionů a autobusů, vyvolává v řidičích osobnch aut zbytečné napětí. A agresivitu, motoristé pak mají někdy nutkání pomalé předjíždění oplácet a kamiony vybrzďovat.

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA

Je samozřejmě pochopitelné, že obrovský kolos nelze jen tak rozdivočet na 130 km/h, navíc pokud je povolená rychlost soupravy skutečně pod stokilometrovou rychlostí. Omezovač je omezovač. Pak ale řidič, která jede o pět kilometrů v hodině rychleji než pomalejší kolega, by neměl předjíždět.

To, že se kamion nerozjede, není omluva

Argument, že je pak obtížné nabrat tempo za pomalým kamionem, pro rychleji jedoucí soupravu, je nevyvratitelný. Ale ve srovnání s tím, jak nebezpečné situace z pomalého předjíždění vznikají, se zdá být lepší volbou diskomfort řidičů kamionů, než omezovaní a trvale stresovaní řidiči zablokovaných osobních aut.

iZdroj fotografie: Policie

V České republice platí zákaz předjíždění kamionů, ne plošně, ale na vybraných úsecích dálnic D1, D5, D8, D11 v době od 6:00 do 22:00 hodin. Je to dobré řešení. Myšleno tak, že pokud kamiony nemohou předjíždět, je provoz na dálnici plynulý. Stálo by za to zakázat předjíždění kamionů plošně? Ano, určitě, na všech dálnicích, nejenom na vybraných úsecích.

Předjíždět ano, ale pouze půl minuty a dost

V sousedním Polsku přišli se zajímavou myšlenkou, totiž nezakazovat plošně předjíždění kamionů, ale omezit dobu povolenou na předjížděcí manévr. Řidič kamionu by mohl předjíždět, ale měl by na to pouze vymezený čas, a to 30 sekund. Pokud by to za půl minuty nestihl, byl by sankcionován.

iZdroj fotografie: Lukáš Mižoch / Creative Commons / CC-BY-SA

Čekala by jej mastná pokuta. Jenže to má samozřejmě několik zádrhelů, tím prvním je, že to nelze dost dobře vymáhat. Řidič není kompetentní k tomu, aby měřil čas při předjíždění. To by bylo samo o sobě dost nebezpečné. A dohadovat se s policí, jestli to bylo 29 nebo 32 sekund, to je nereálné.

Dobrý nápad, realizovat jej ale nelze, bohužel

Druhá věc, aby bylo možné takovýto pořádek hlídat, musela by policie být přítomna po celé dálniční síti, a hlavně by musela něco dělat. Tedy hlídat aktivně nákladní vozy a při prohřešku je hned zastavovat a řidiče pokutovat. Mimochodem, jakkoli je zavedení takového pravidla nereálné, myšlenka třiceti sekund na předjíždění není marná, vlastně by se dala aplikovat plošně. Ono takový senior ve staré dýchavičné škodovce dokáže v levém pruhu vyvolat také dost vzteku a napětí.

Co říkáte na nápad s omezeným předjížděním?

Zdroj: ŘSD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články