Obáváte se zpoplatněných dálnic v Německu? Soudní dvůr EU se na toto téma vyjádřil. Jak?

                   

O tom, že Německo bude mít zpoplatněné dálnice, se mluví už delší dobu. To samozřejmě budí obavy mnohých motoristů, kteří byli zvyklí, že při cestě do této země nebylo nutné řešit ani mýto, ani známku. Poslední návrh byl spojený s tím, že občané jiné země než Německa budou muset za dálnice platit. Skutečně k tomu dojde? V nejbližší době nikoliv. Proč?

Sodní dvůr EU se na toto téma také vyjádřil

Ať máme jako motoristé EU a její emisní limity a další příkazy v nelibosti, zde musíme říci, že přišlo celkem pozitivní rozhodnutí. Soudní dvůr EU se v souvislosti s plánovaným zpoplatněním dálnic vyjádřil v tom směru, že je diskriminační. A to pro ostatní občany Evropské unie. Podle EU není možné, aby občané Německa měli privilegium a mohli jezdit zdarma, zatímco občané jiných zemí v rámci společenství museli platit. Pro všechny, kdo mají z placení obavy je to dobrá zpráva.

Německo musí aktuální projekt přepracovat

Vše bylo nachystáno s cílem spustit placení v roce 2020. Nyní musí Německo současný projekt zpoplatněných dálnic zrušit. Tedy v podobě, se kterou má problém Evropská unie. Dá se totiž očekávat, že dojde pouze k určitému přepracování tak, aby se nejednalo o diskriminaci jiných občanů Unie. Dá se očekávat, že Německo bude hledat různé kličky, související třeba s daňovými a jinými úlevami pro občany Německa, kteří si koupí známku.

Jak to dopadne?

Dá se očekávat, že zpoplatněné dálnice v Německu rozhodně dříve nebo později budou. Aktuálně je jasné, že blížící-se zpoplatnění se ruší a dojde k přepracování samotných plánů. To se pochopitelně líbí řidičům, jelikož to opět znamená posunutí o nějaký ten rok. Bezplatná dálnice však zcela jistě nebudou napořád a dříve nebo později nastane doba, kdy bude nutné dálniční známku nebo mýto zaplatit. Kdy to bude a kolik to bude, to zatím neví ani samotní Němci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články