Ochrana před koronavirem v autě: Ideální je z něho ani nevylézat

                   

Ochrana před koronavirem je v současné době pro mnoho lidí prioritou. Ze dne na den jsme museli změnit naše chování, a to i takové, které se týká jízdy autem. Jak se chránit v případech, kdy stále musíte pravidelně cestovat? Podívejte se na rady a tipy odborníků, které pomohou snížit možná rizika na minimum.

Udržujte auto čisté

Základem by měla být dokonalá čistota vašeho vozu. Je známo, že viry mohou na některých površích vydržet i několik hodin. Základem by proto mělo být důkladné vyčištění interiéru vašeho vozu. Klíčová jsou místa, kterých se pravidelně dotýkáte. Je to volant, řadicí páka, kliky dveří, směrovky, ovládací tlačítka a další prvky. Vše je vhodné otřít lihem či chemií, která viry zlikviduje. Dále je vhodné myslet i na to, že viry mohou být ve vzduchu a tak je na místě například i dezinfekce ozonem.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Když do vozu usednete…

Auto je v tu chvíli dokonale čisté. Vy však můžete mít viry i na rukách. Co udělat hned po usednutí do vozu? Vzít dezinfekci a důkladně si ruce vydezinfikovat. Až potom je vhodné zavřít dveře a provést všechny potřebné úkony související s vaší jízdou. Tento postup snižuje riziko, že koronavirus přenesete do vozu takzvaně zvenku.

Co když je vůz sdílený několika lidmi?

V takovém případě je třeba ho po sobě také důkladně uklidit. Opět máme na mysli například použití dezinfekčních ubrousků, kterými otřete všechny povrchy, kterých jste se dotýkali. Díky tomu případné viry zahubíte a ten co si sedá do vozu po vás má jistotu, že jste mu auto nechali hygienicky čisté. A stejné úkony by měl provést i on.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zůstaňte v autě

Když to není nutné, tak z vozu ani nevylézejte. Zůstaňte v něm a plánujte si cestu tak, aby případných zastávek bylo co nejméně. Ostatně toto vás v tuto chvíli čeká třeba při cestě do Chorvatska, kdy byste měli bez zbytečného zastavování a vylézání z vozu projet Rakouskem.

Jsou ale situace, kdy z vozu musíte. Příkladem je třeba čerpání paliv na benzinových stanicích, ale může se jednat třeba také o nutnost stisknutí různých tlačítek u vjezdových nebo výjezdových bran. Zde buďte obezřetní a minimalizujte kontakty holou rukou. Základem by měly být jednorázové rukavice, které je vhodné po použití správně sundat, vyhodit, použít dezinfekci a až poté se dotýkat věcí ve vašem voze. Jedině tak máte jistotu, že viry nepřenesete z venkovního prostředí do interiéru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články