Za překročení rychlosti zabaví policie auto bez možnosti vrácení. Pozor speciálně na těchto úsecích, pokuta už platí od 1. března

Překročení dovolené rychlosti o několik desítek kilometrů v hodině policie opravdu nevidí ráda a po zkušenostech s nenapravitelnými hříšníky přistoupila k drakonickému řešení.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Rychlá jízda je nešvar, který se snaží policie ve všech zemích vymýtit, jak to jenom jde. Při jízdě přes limit klesá reakční doba pro řešení nenadálých situací, zužuje se zorný úhel řidiče, pro ostatní účastníky se vozidlo jedoucí rychleji, než předpokládají a čekají, stává hůře čitelné a v neposlední řadě jsou také následky dopravních nehod ve vysokých rychlostech výrazně vážnější. To všechno dohromady vede policejní orgány k čím dál větším postihům. Ani u nás v Evropě to nebude jiné. Pojďme se na to podívat společně.

Ve správním řízení dostanete 25 000 Kč pokutu, jako by se nechumelilo

Nejsme sice ještě v „levelu“ Ameriky a Spojených států, kde za tzv. speeding vám reálně hrozí vězení, pokud to opravdu přeženete a policie, která vás zastaví, vyhodnotí, že jste rychlou jízdou ohrožovali (a soudce, u kterého následně skončíte, bude téhož názoru), nicméně i tady se postihy pomalu přesouvají z úrovně „1 000 až 1 500“ korun zcela někam jinam. Ostatně, stačí se podívat na tabulku BESIP, která zpřísnění sazeb pokut od 1. ledna 2024 popisuje:

iZdroj fotografie: BESIP
Zdroj: BESIP

Je z ní patrné, že při překročení rychlosti o 40 a více kilometrů v obci (50 a více mimo obec) se přestupek automaticky předává do správního řízení, kde „začínáte” na 7 000 korunách pokuty a 6 měsících bez řidičáku. Pokud budete opravdu důsledný závodník, případně orgány jinak vyhodnotí vaši nebezpečnou jízdu, „jste v tom“ až za 25 tisíc korun a celkem předlouhý rok a půl bez řidičáku. Vyplatí se tohle riziko za trochu toho spěchu (vzrušení z rychlé jízdy)?Odpovědět si musíme každý sám.

Sousedé na to jdou citelně ostřeji, pravda

Citelně větší sankce ale hrozí třeba v sousedním Rakousku. Tam od 1. března 2024 budou pro řidiče, kteří překračují rychlost, platit ještě přísnější pravidla: V případech zvláště bezohledného a nebezpečného překročení rychlosti mohou být vozidla na místě zabavena, například v případě velmi vysoké rychlosti vyšší o 60 km/h v městských oblastech nebo více než 70 km/h mimo městské oblasti. To může být opravdu hodně drahá pokuta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se ztráty řidičského oprávnění týče: pokud překročíte povolenou rychlost o více než 40 km/h v městských oblastech a o více než 50 km/h mimo městské oblasti, je minimální doba pozastavení řidičského průkazu již od roku 2021 čtyři týdny. „A jak se dostanu domů?“ zazněla zřejmě již nejednou otázka překvapeného českého řidiče. „To je váš problém, zavolejte si někoho, ať pro vás přijede.“ Často doplněná informací, že vaše auto tady stát nemůže, a pokud bude, bude odtaženo na vaše náklady. Dokud nezaplatíte, auto zpět nedostanete.

Zabavení bez možnosti vrácení. Auto za 2 miliony? To je nám líto

Ještě drakoničtější tresty hrozí, pokud někdo jede o více než 80 km/h ve městě nebo 90 km/h mimo městskou oblast rychleji, než je povoleno. Pak se vám může skutečně stát, že vám policisté suše oznámí, že zabavují vaše auto bez možnosti jakéhokoli vrácení. Tato opatření platí pochopitelně i pro zahraniční řidiče, a tedy i pro Čechy. Rakouská dopravní policie bývá velmi často opravdu nekompromisní a velmi přísná i při sebemenším zaváhání. Tím spíš při takto arogantním pohrdání předpisy.

V Rakousku vám policie zabaví auto za přestupek, který v ČR děláte na denní bázi. Zpět si ho můžete vykoupit za tržní cenu

A kdo jste někdy pokoušel diskutovat s rakouskými policisty, víte moc dobře, že je to opravdu za a) zcela zbytečná diskuse, notabene tím za b) můžete ještě celkem zásadně přitížit především sobě. Osobní zkušenost. Nemají zkrátka diskuse rádi, nepouštějte se s nimi do nich, nemá to smysl. Možná je lepší opravdu dodržovat maximální povolenou rychlost v daném úseku a jet raději o 5 km/h méně než více. V Rakousku, stejně jako v Čechách. Máte nějakou vlastní zkušenost s rakouskou policií? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Máte nějakou zkušenost s rakouskou policií?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články