V březnu 2024 začne policie plošně zabavovat auta. Přijít o svůj vůz můžete i vy, a to ho ani nemusíte řídit

Řidičům, kteří budou ohrožovat ostatní účastníky provozu svým nezodpovědným chováním, může být od března 2024 zabaven jejich vůz. Kdo by se měl konkrétně bát?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alkohol za volant rozhodně nepatří. A je s podivem, že je v naší republice stále ještě ve hře nová tolerance v rámci obsahu alkoholu v krvi, kterou by snad mohla legislativa respektovat. Ne v každém státě ale zákonodárci uvažují stejným způsobem. U našeho souseda dojde v tomto ohledu k zásadnímu přitvrzení. Nová persekuce za jízdu pod vlivem je ovšem překvapivá.

Cestou za levnými nákupy teď buďte ještě opatrnější

Polsko je náš přímý soused a právě do této země nyní cestuje čím dál více Čechů. Někteří jezdí do Polska na výlety za památkami či přírodou, ale daleko více našich občanů má zcela jiný cíl. V době neustálého zdražování potravin a spotřebního zboží totiž hledáme levnější alternativu za našimi hranicemi. A je evidentní, že jsme při tom ochotní nacestovat desítky, nebo dokonce i stovky kilometrů.  

Jízda autem do zahraničí však vždycky vyžaduje respektování legislativy státu, jenž je naším cílem. A stejně tak jeho dopravních předpisů. Proto je dobré je dopředu znát, ale především je striktně dodržovat. Zásadní porušení předpisů v zahraničí nás totiž může vyjít podstatně „dráž“ než u nás doma. Tím ovšem nechceme říci, že na našich silnicích předpisy porušovat můžeme. To určitě ne. Vždy byste měli mít na paměti, že bezpečnost za volantem je na prvním místě.

i

Nový zákon vás připraví o vůz. Váš i cizí

Každopádně od 15. března Polsko zásadně přitvrdí v rámci trestů za výrazně nezodpovědné chování řidičů. Cílem legislativní úpravy je pochopitelně zvýšení bezpečnosti na silnicích a také eliminace nehod zaviněných řidiči pod vlivem. Právě na to se nový zákon zaměřil a přináší přísnější tresty pro nezodpovědné řidiče.   

Řidiči, u kterých bude dechovou zkouškou (případně po odběru krve) zjištěno 1,5 promile či více, nově přijdou o své vozidlo, případně o jeho cenový ekvivalent. Se stejným trestem mohou počítat také řidiči, kteří způsobí dopravní nehodu pod vlivem, a to konkrétně od 1 promile. V případě, že se bude jednat o recidivistu, jenž bude opakovaně přistižen s 0,5 promile v krvi a více, i jemu bude vůz zabaven. 

Situace bude pro řidiče přistiženého komplikovanější, pokud v daný moment bude řídit nikoli svoje, ale cizí vozidlo. Skutečnému majiteli vozu tak způsobí značné problémy, protože i v tomto případě dojde k odebrání auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trestní sazby značně vzrostly

V rámci nového zákona se navíc zvýšila trestní sazba pro řidiče, kteří způsobí nehodu pod vlivem. Zatímco dosud jim hrozil trest odnětí svobody na maximálně 12 let, nově může delikvent skončit za mřížemi až na dobu 16 let. Nový zákon také přitvrdil tresty za těžké ublížení na zdraví a zabití v důsledku dopravní nehody. Za těžké ublížení hrozí nově sazba odnětí svobody od 3 let výše a za zabití pak od 5 let.  

Otázkou je, zda zvýšení trestů za jízdu pod vlivem, případně způsobení nehody v takovém stavu bude pro řidiče dostatečný strašák. Každý by měl zvážit případné negativní důsledky svého jednání a uvědomit si, že nejde jen o tresty. Nikdo si přece nechceme vzít na svědomí zdraví, nebo dokonce životy svých spolucestujících ani nevinných účastníků případné nehody, již v důsledku našeho velmi zásadního prohřešku způsobíme.

Bez značek nebo bez celého vozu

A jak že bude probíhat zabavení vozu za delikty zde popsané? Ve skutečnosti policie, případně jiné orgány (například celníci) inkriminované vozidlo nikam neodvezou. Nicméně pokud na místě nedojde k úhradě pokuty v plné výši, případně orgány zjistí další neuhrazené pokuty daným řidičem, zabaví řidiči SPZky nebo nasadí na jeho vůz botičku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím pádem řidič nemůže pokračovat v jízdě. Tedy alespoň do té doby, než vypořádá své závazky. A to může v některých případech trvat i poměrně dlouho. Navíc se budete muset z daného místa dostat jiným způsobem, což vás bude stát patrně nějaké náklady a čas na vyřešení takové situace.

Ani jedno pivo k obědu se nedoporučuje

Vezměte tedy při svých návštěvách Polska rozum do hrsti. Jezděte bezpečně, přesně podle předpisů a zapomeňte na pití před jízdou, byť v zanedbatelném množství. Myslete na to, že i jen jediné vypité pivo vás může ovlivnit a způsobit vám únavu, kvůli které můžete ztratit za jízdy dostatečnou bdělost a obezřetnost. A to bez ohledu na to, že po jedné vypité desítce s největší pravděpodobností při dechové zkoušce „nenadýcháte“.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články