Odborníci určili skutečnou životnost zimních pneumatik. Je kratší než si myslíme

                   

Zimní pneumatiky by měly být od období listopadu do března naprostou samozřejmostí. Jedině tak je zaručeno, že s naším vozem zvládneme všechny nástrahy, které nám může zima přichystat. Ne vždy se ale můžeme na zimní pneu spolehnout, protože už mohou být za hranicí své životnosti.

Nejenom hloubka dezénu

Řada lidí si myslí, že o životnosti pneumatiky rozhoduje jenom to, jakou mají hloubku dezénu. Pokud je dostatečná, je pneumatika stále dostatečně funkční. Pravdou ale je, že  toto je velká chyba. Podle odborníků má ne životnost pneumatiky vliv i čas, pravidelnost používání, nebo prostředí. Její životnost je tedy kratším, než si myslíme.

Poškození pneumatiky

Během provozu může dojít i k tomu, že bude pneumatika poškozena. Třeba od hřebíku, nebo od čehokoliv jiného. Taková díra nebo proražení se na životnosti pneu pochopitelně podepíše. I když došlo k opravě, tak je zde riziko spojené s tím, že se celkově ztratí její stoprocentní vlastnosti.

Nerovnoměrné sjíždění

I pokud je na jednom místě dezén dostatečný, nelze mluvit o tom, že pneumatika je ještě v pořádku. Je tomu přesně naopak. Hloubku dezénu je třeba posuzovat právě tam, kde je nejmenší. A potom je celkem jasné že už musíme mluvit o pneumatikách, které nevyhovují a svou životnost mají za sebou.

Délka použití

Vliv na životnost zimních pneumatik má také čas. Čím déle na nich jezdíme, tím více mohou ztrácet vlastnosti, které měly v prvních letech své životnosti. K čemu to následně vede je jasné. Už nenabídnou takové vlastnosti, které od nich očekáváme.

Jak dlouho pneumatiky vydrží?

Pokud se podíváme na názory odborníků, tak průměrné zimní pneumatiky by měly, pokud se o ně pravidelně staráme a nejsou nijak výrazně poškozeny, vydržet zhruba 40 až 60 tisíc kilometrů. A to v průběhu šesti let. Jakmile je jedno nebo druhé přesaženo, lze na pneu pohlížet tak, že už je za svou životností.

Zdroj: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články