Odborníci varují před zapnutím klimatizace ihned po nastartování vozu

                   

Když jezdíme v létě, tak v našich vozech oceníme klimatizaci. I když jsou venku tropy, v autě může být příjemná teplota, a tak se dá i dlouhá cesta zvládnout zcela bez problémů. Ne každý však umí klimatizaci správně používat. Někteří dělají dokonce i tuto velkou chybu.

Zapnout klimu hned po nastartování je chyba

Řada řidičů udělá to, že sedne do auta, nastartuje a hned pouští klimatizaci. To je ta nejhorší věc, kterou mohou udělat a před kterou varují také odborníci. Problémem je v tomto případě takzvaný teplotní šok, který může negativně ovlivnit vaše zdraví. Představte si, že přijdete z venku, kde je kolem třiceti, sednete do vozu, kde je o něco více a najednou na sebe necháte foukat ledový vzduch, který má jenom pár stupňů.

Škodí to mnoha lidem

Rizikovými osobami jsou jak lidé, kteří mají problémy s dýcháním, tak lidé, kteří mají problémy se srdcem. Riziko ale hrozí také dětem, nebo starším osobám. To všechno jsou jedinci, kteří mohou velmi špatně snášet jakékoliv výraznější změny teploty. A ty nastávají právě ve chvíli, kdy po usednutí do vozu zapínáte klimatizaci, a ještě k tomu ji dáte naplno.

Problémem jsou i bakterie

Ledový vzduch není jediným problémem, který okamžité zapínání klimatizace přináší. Nezapomeňte na to, že interiér vozu není úplně čistým prostředím. Je zde špína, ale i bakterie. Když začne klimatizace foukat naplno, dojde k tomu, že vše výrazně rozvíří. A v tuto chvíli se všechny bakterie a nečistoty pohybují v prostředí a vy je začínáte dýchat. A vše zhoršíte tím, že zapnete takzvanou vnitřní cirkulaci.

Zapínejte klimatizaci správně

Choďte ke svému vozu s předstihem a než do něho nasednete, tak ho vyvětrejte s pomocí otevřených dveří. Až potom usedněte. Následně lehce otevřete okénka a pomalou jízdou ochlaďte interiér díky jednoduché cirkulaci. Až potom zapněte klimatizaci. Správné je nastavit teplotu o zhruba 4–5 stupňů menší, než je teplota venkovní. Až když se na ni interiér vozu ochladí ji lze postupně snižovat na to, kterou považujete za adekvátní. Zde však pozor na opačnou situaci – z vychlazeného vozu vystoupíte do horkého ledního dne a tělo dostává další výrazný šok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články