Odborníci vyjmenovali nejbezpečnější rodinné vozy s ohledem na prostor a spolehlivost

Rodinná auta obecně neplatí za ta nejluxusnější a nejrychlejší, zato bývají vnímána jako prostorná, spolehlivá a bezpečná. Jaká auta v této kategorii jsou vůbec nejbezpečnější?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rodinné vozy jsou asi nejprodávanější třídou osobních automobilů. U řady výrobců proto představují nezastupitelnou kategorii, kterou se snaží na trhu prosazovat. Kvůli vysoké konkurenci je tlak na inovace a nové prvky značný. Jednou z nejsledovanějších rovin při posuzování nových vozů jsou skupiny prvků zajišťujících bezpečnost silničního provozu, a to jak na straně řidiče a posádky, tak na straně ostatních účastníků silničního provozu. Pravidelně proto vznikají žebříčky nejbezpečnějších vozů ve své kategorii; v kategorii rodinných aut jsou to ta následující:

Mazda CX-30

Nejlépe se v žebříčku umístila Mazda CX-30, která je, stejně jako celá čtvrtá generace vozu Mazda3, postavená na platformě Skyactiv-Vehicle Architecture. Jedná se o SUV crossover a na trhu je dostupná jak v benzínové, tak dieselové verzi. Převodovku je možné volit mezi 6ti stupňovou manuální, nebo automatickou. V kategorii ochrany řidiče získala celých 99 %, v kategorii ochrany posádky 86 % a v kategorii ochrany chodců 77 %.

iZdroj fotografie: Mazda

Tesla Model X

Druhé místo obsadila Tesla Model X. Výhodou tohoto modelu je zakomponování celé řady asistenčních systémů, které elektromobilu umožňují bezpečně fungovat i v zemích, kde pro ně není rozvinutá dostatečná infrastruktura. S akumulátorem zakomponovaným v podlaze se zvýšila ochrana cestujících a zároveň se snížilo riziko převrácení vozu. Nejvýkonnější verze disponuje 2 elektromotory o celkovém výkonu 503 koní.

iZdroj fotografie: Tesla

Seat Tarraco

Na třetím místě se umístil Seat Tarraco. Je to další zástupce z řady SUV s množstvím asistentů, které zvyšují bezpečnost řízení. V základním vybavení – Style – najdete benzinový 1,5 litrový motor s výkonem 150 koní (110 kW). V oblasti ochrany cestujících se umístil v top pětici.

iZdroj fotografie: Seat

Škoda Scala

Čtvrté místo patří Škodě Scala. Na pomyslnou bramborovou medaili dosáhla zejména zvýšenou bezpečností, kterou zaručuje množství asistentů; ti pomáhají s udržováním bezpečné vzdálenosti nebo s parkováním. Díky tomu se zvýšilo skóre v kategorii ochrany řidiče i spolujezdců.

iZdroj fotografie: Škoda

Volkswagen T-Cross

Top pětici uzavírá Volkswagen T-Cross, který v testu Euro NCAP získal v celkovém hodnocení všech 5 hvězdiček. Naopak vůbec nejhůře se umístily Subaru Forester a Lexux UX, které skončily až na samém konci žebříčku.

iZdroj fotografie: Volkswagen
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články