Odborník objasnil, zda se vyplatí koupit ojetý automobil, který má najeto přes 300 000 kilometrů

Ojeté auto má své výhody i nevýhody. Jestli se však skutečně vyplatí koupě ojetého vozu s vyšším počtem najetých kilometrů, rozhodl automobilový novinář Adam Kornacki.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jeden s nejznámějších automobilových novinářů v Polsku Adam Kornacki začal v poslední době intenzivněji pracovat s automobily. Ve svém videu, které zveřejnil, vysvětluje výhody a nevýhody ojetého automobilu s nájezdem okolo 300 000 kilometrů. Většina řidičů by řekla, že tento vůz už má to nejlepší dávno za sebou. Najdou se však i lidé, kteří si takový automobil koupí.

Jsou nejdůležitější kilometry na budíku?

Hned na úvod Kornacki uvedl, že počet ujetých kilometrů na budíku je jenom číslo a není nejdůležitější věcí při výběru ojetého vozu. Odůvodnil to tak, že kilometry u velké spousty ojetých automobilů nemusí vůbec odpovídat skutečnosti. Automobil tak ve výsledku může mít najeto i 2 nebo 3krát více. Na počtu najetých kilometrů tedy opravdu záleží, pokud máte jistotu poctivého nájezdu. To se ovšem většinou nedá přesně zjistit, pokud neznáte majitele osobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Technický stav vozidla

Kromě počtu najetých kilometrů je potřeba se zaměřit především na technickou stránku vozidla. Stav karoserie a technický stav vozidla může být někdy daleko důležitější než počet kilometrů na budíku. Kornacki si tedy stojí za názorem, že je lepší koupit automobil v dobrém technickém stavu a karoserií s více ujetými kilometry než ojetý vůz ve špatném technickém stavu s korodující karoserií a méně najetými kilometry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecně platí, že s rostoucím počtem ujetých kilometrů také roste opotřebení všech částí automobilu. Proto polský novinář dospěl k závěru, že se více vyplatí připlatit si za novější automobil, který je v dobrém stavu a má méně najeto. Vyšší počáteční investice při koupi je totiž mnohem lepší, než postupně platit za opravy starého automobilu s mnoha kilometry na budíku. Koneckonců i po desítkách oprav to bude pořád to staré auto.

Novější automobil je dražší

I přes výrazně vyšší pořizovací cenu tedy Kornacki doporučuje koupi novějšího automobilu v lepším stavu s méně najetými kilometry. Novější vozidlo se vám určitě vyplatí i při snazší údržbě. Části nebudou natolik opotřebované a nebudete se muset bát, že po jedné opravě bude obratem následovat další.

Zdroj: AutoCar, Adam Kornacki, WP

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod