Odrazky na vozovce nemusí jenom pomáhat. Cyklista kvůli nim zemřel

                   

Kdo jezdí často a na silnicích různých tříd, ten odrazky na vozovce vídá poměrně často. Mají svůj bezpečnostní význam, ale jak se nyní ukázalo, mohou být příčinou nehod cyklistů.

Odrazky na vozovce pomáhají řidičům především v noci. Díky nim mnohou mnohem lépe vidět, kudy vede samotná silnice a tomu přizpůsobí svou jízdní stopu. Bývají praktickým doplňkem klasických nakreslených čar, oproti kterým jsou lépe vidět. Díky svému provedení se v nich začne odrážet světlo z automobilů reflektoru a tím je každý odrazka zvýrazněna. Řidič ji tak velmi dobře vidí i za snížených světelných podmínek, nejenom v šeru, ale třeba i v dešti nebo mlze.

Existuje několik konkrétních typů

Na našich silnicích se můžeme setkat hned s několika odrazkami. Samotní výrobci je označují jako takzvaný „dopravní knoflík“. Ten může být lepený, kdy speciální vrstva přilne přímo k samotné vozovce. Druhou možností je zafrézovaná varianta, která je u nás používána nejčastěji. U kruhových objezdů nebo různých ostrůvků se lze setkat s třetím řešením, které je nazýváno jako reflexní oko.


Mohlo by vás zajímat: Pronájem vozu je stále populárnější. Jaké výhody přináší?

Riziko pro některé účastníky silničního provozu

Jistě potvrdíte, že pokud při rychlejší jízdě se svým vozem na tuto odrazku najedete, ucítíte drobný náraz. To vás může v mnoha případech rozhodit jelikož nevíte, co se děje a k čemu došlo. Šlo však jenom o nájezd na odrazku na zemi. Mnozí mluví také o tom, že jsou v budoucnu zvědavi na stav svých tlumičů, kterým nájezdy na odrazky v rychlé jízdě nedělají dobře. A potom je tu ještě třetí riziko, které se týká cyklistů.

V Polsku kvůli odrazkám na vozovce cyklista zemřel

Důvodem smrti cyklisty byla právě tato odrazka umístěná na vozovce. To potvrdilo i následné šetření. Bjorg Lambrecht se účastnil Tour de Pologne a během své jízdy najel na jednu z odrazek, která byla ve výšce zhruba 1,5 centimetru nad terénem. To cyklistu rozhodilo natolik, že nezvládl svou jízdu, sjel ze silnice a narazil do betonového vodního propustku. Jeho zranění byla neslučitelná se životem. Tato smrt ihned rozdmýchala debaty o tom, zda je použití odrazek správné a zda jejich instalace probíhá v souladu se všemi normami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod