Odstranění námrazy i ledu z oken a zrcátek, aniž byste poškodili skla auta

                   

Pokud potřebujete rychle odstranit led z bočních oken, můžete použít osvědčenou metodu. Ale předtím musíte připravit vozidlo – nastartujte motor a zapněte topení. Vnitřek vozidla se začne zahřívat, což usnadňuje odstraňování námrazy První a nejjednodušší věc, kterou může motorista použít, je škrabka. Jedná se o levný nástroj, který musí být uložen v kufru nebo v kabině.

Při výběru musíte věnovat pozornost materiálu, ze kterého je škrabka vyrobena. Plastový výrobek zvládá výše uvedený úkol mnohem efektivněji. Škrabku však používejte s maximální opatrností. Příliš silné přitlačení může sklo poškrábat. Pokud nemáte po ruce škrabku, můžete použít nástroje, které máte po ruce – plastovou kartu, cestovní kartu nebo CD.

iZdroj fotografie: Freepik

Všimněte si, že výše uvedené prostředky mohou být účinné, pouze pokud se na povrchu vytvořila tenká vrstva ledu. Při silném mrazu se vytvoří silná ledová krusta, kterou lze rychle odstranit pouze teplou vodou. Před použitím škrabky naplňte sklenici teplou vodou. V žádném případě by se neměla na skla vylévat vroucí voda, protože kvůli teplotnímu šoku může sklo prasknout. Voda led změkčí a umožní ho rychleji odstranit.

S mrazem nejlépe zatočí alkohol

S horkou vodou se nemusíte příliš trápit. Stačí jít do nejbližšího obchodu a zakoupit hotový výrobek, který chrání povrch před vlhkostí a ledem. Takové směsi jsou zpravidla vyráběny na bázi alkoholu a doplňovány různými přísadami.

iZdroj fotografie: Freepik

Někteří motoristé doporučují zabalit do látky sůl postříkanou touto směsí a s ní několikrát přejet ji přes sklo. Poté se však na povrchu mohou vytvořit šmouhy.

Improvizovanou směs proti namrzání můžete vyrobit i sami za pomoci silného alkoholického nápoje. Kapalinu nalijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na povrch skel. Dnes ovšem nejsou lihoviny tak laciné, jako bývaly.

iZdroj fotografie: Freepik

Znamená to, že se je nevyplatí používat. Musíte si pamatovat jednoduché pravidlo – prevence je lepší než léčba. Abyste se ráno neobtěžovali a nemučili sebe a škrabku, je lepší vyhnout se tvorbě ledu. Někteří řidiči v noci trochu otevírají okna. Existuje také řada tipů, které se důrazně nedoporučují:

  • Nepoužívejte vroucí vodu – existuje riziko poškození skla teplotním šokem.
  • Nepoužívejte poškozenou škrabku – pokud se vytvořily praskliny a otřepy, je lepší koupit nový nástroj.

Shrnutí

V zimě čelí motoristé velkému problému – okna vozidel začínají namrzat Každé ráno můžete použít škrabku a povrch očistit, nebo můžete jednoduše zabránit problému použitím speciálních přípravků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články