Samolepka na laku nebo skle auta dokáže držet jak přibitá. Jak se jí zbavit v mžiku vteřiny?

Každý, kdo měl někdy nechtěnou samolepku na skle auta, ví, že její odstranění bývá zpravidla zapeklitá věc a souboj o zachování psychické rovnováhy.
i Zdroj fotografie: Libreshot
                   

Právě jste udělali dobrý obchod a získali za bezkonkurenční cenu bezvadné a skoro nové auto? Všechno je zalito sluncem, tedy až na jeden mráček. Po předchozím majiteli zůstalo nejenom na sklech auta pár vzpomínek v podobě samolepek. Popravdě to vypadá, že je spíše sbíral a sháněl všude možně. Při pohledu na ně začínáte trochu panikařit, že je nesundáte. Neházejte flintu do žita a přečtěte si pár způsobů, jak se lze většiny samolepek bezpečně zbavit.
Mechanická cesta a zahřívání

Asi vás nepřekvapí, že na některé samolepky může pomoci teplo. Lepidlo zahřáté proudem teplého vzduchu možná povolí a nálepka půjde sundat. Není tedy od věci zkusit fén. Pokud budete mít chvíli trpělivosti a nálepku zahřejete na dostatečnou dobu, je možné, že ji strhnete jen pomocí nehtu. Pokud se to povede a na skle zůstane trochu lepidla, zbavte se ho posléze pomocí chemikálií, které uvedeme v následujících odstavcích.


iZdroj fotografie: Unsplash

Ve specializovaných prodejnách a na některých čerpacích stanicích se prodávaly škrabky, které byly přímo vytvořeny pro seškrabávání starých dalničních známek. V tomto jsou naprosto bezkonkurenční, ale s ukončením prodeje nalepovacích dálničních známek z pultů mizí. Možná ji máte někde doma. Pokud ne, zkuste škrabku na sklokeramické desky. Ač je primárně určena na kuchyňské použití, poslouží stejně dobře i v případě autoskel a nepoškodí je.

Likvidace zbytků lepidel pomocí různých chemikálií

Klíčovým faktorem pro výběr vhodného pomocníka je místo, které bude nutno vyčistit. Pro palubní desku a jiná místa v interiéru vozidla bychom doporučovali vyzkoušet nejprve čistý líh. Nevydává nepříjemný zápach a nepoškozuje povrchy. Ač není účinný na sto procent, je pro začátek dobrou volbou. Pokud líh nemáte, nebo jeho použití nepomůže, přichází na řadu technický benzin. Ten už účinný bude, ale při použití v interiéru budete muset trochu větrat.


iZdroj fotografie: Unsplash

Co raději neriskovat

Někteří uživatelé v internetových diskusích radí použití acetonu nebo ředidla. Tyto látky působí poměrně agresivně na povrchy interiéru i na exteriér. Pokud není zbytí a rozhodnete se pro jejich použití, vyzkoušejte jejich účinek na méně viditelném místě. Možná jste již slyšeli o dobrodruzích, kteří šli na samolepky se žiletkou. To však nemůžeme doporučit. Nejenže hrozí značné riziko, že poškrábete sklo, ale také se můžete snadno pořezat.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 893 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Osudové chyby Němců při vylodění v Normandii mohly změnit historii. Zmatek ve velení a brilantní zpravodajská hra spojenců hrály klíčovou roli
Události247.cz
Herečka Johanssonová žaluje společnost Disney kvůli Black Widow. Požaduje astronomickou částku
VědaŽivě.cz
Kdy nám dojde ropa? Dopad bude tvrdší, než si vůbec dokážeme představit. Změní se chod celého světa
adbz.cz
Unikátní průhledné sukulenty zvládne pěstovat i naprostý lenoch. Vypadají jako křišťálové šperky a jsou absolutně nenáročné