Video: Chtěl s Ladou Nivou skočit ze střechy na střechu, ale nevyšlo to. Pád ze 3. patra jako zázrakem přežil

Pokud si někdo neumí spočítat rovnici z fyziky a shlédne se přitom v nejlepších hollywoodských filmech, dopadne to občas poněkud neslavně. Přesně jako v našem videu s ruskou Nivou.

i Zdroj fotografie: VAZ
                   

Namísto videí z palubních kamer, které vám pravidelně přinášíme i s rozborem dané situace tady dnes máme něco poněkud atraktivnějšího. Tedy, ono to původně mělo být aktraktivnější. Jen si to představte: skočíte s Ladou Nivou ze střechy na střechu, všech pět mobilních telefonů, co jste si půjčili od svých kamarádů to zaznamená, pokaždé z jiného úhlu, v finále sestříháte magic video a „socky“ jsou vaše. A smlouva s RedBullem třeba také. No, jak už asi tušíte, tak úplně to nedopadlo. Pojďme se na ty ruské kluky skákající podívat společně.

Niva je v podstatě geniální automobil

Úvodem se ale musím přiznat, že mám k Nivě speciální vztah. Odivoval jsem ji při jejích prvních vítězstvích na Dakaru, slepoval lepidlem Herkules její první vystřihovánku v „abíčku“ od Richarda Vyškovského a pak v ní seděl dlouhou cestu s humanitární pomocí do rumunského Temešváru a Bigaru, kterou jsme tam před lety vezli, když se v Rumunsku konečně zhroutil komunistický systém. Při všech těchto momentech pro mne Niva ztělesňovala v podstatě ideální řešení rovnice (nebo zadání) ve znění „malé, nenáročné, přitom v terénu výkonné auto“.

Ruská klasika, na kterou už Češi dávno zapomněli. Kdo komu tehdy vlastně prodal patenty?

Jak potom šel čas a přibývaly možnosti, jednu jsem téměř i koupil, moje tehdejší partnerka byla do Nivy blázen a téměř jsem již tehdy tuším v Liberci vytáhnul peněženku za modrý exemplář – kdybych do jeho prahů v posledním okamžiku nestrčil prst. A zase jej vytáhnul, k (zřejmě nefalšovanému) údivu prodávajícího a ještě většímu údivu mému. Bylo mi nicméně okamžitě jasné, jaké auto mám před sebou a co všechno na něm už bude totálně zrezlé, pokud dostanu ukazováček do prahu podobně, jako do těsta vánočky při svátečním pečení.

Odolnost proti korozi nebývá silnou stránkou ruského offroadu

Z obchodu tedy sešlo, můj názor na odolnost Nivy vůči korozi se posunul o nutný kus k té nelichotivé straně, na druhou stranu jsem vždy byl schopen uznat, že konstrukce Nivy je svým způsobem geniální a dobře udržovaný exemplář může svému majiteli dělat radost. A konat službu a odvádět práci, neb jako pracovní nástroj byla Niva možná ještě vhodnější, než coby osobní automobil pro běžné užívání. Na to byla příliš utilitární a příliš neotesaná, zvuk tří diferenciálů a dvou převodovek (v ruském provedení) vás po čase zkrátka nebavil.

Čína se konečně přiznala: Do Ruska vyváží auta à la úplný šrot. Otázkou je, co chce vyvážet do Evropy. Poloviční šrot?

A možná bych byl schopen i uznat, že může být i dobrým nástrojem k provádění kaskadérských kousků. Odolná konstrukce, kterou případně nebude takový problém „odepsat“, s ohledem na cenu starších kousků a jejich všeobecnou dostupnost. Pravda, to s tím odepsáním se partičce, jejíž video vám přikládáme k pobavení povedlo dokonale. Obávám se, že po pádu z třetího patra nebude v útrobách nebohé Nivy už nikdy nic jako dříve a její jediná cesta povede na zasloužený odpočinek.

Co se vlastně nepovedlo? V podstatě všechno. Možná stačilo, kdyby si chlapci doma vytáhli učebnice fyziky z osmé třídy a trochu se do nich opět zahloubali. Pokud tedy učebnicemi fyziky z osmé třídy někdy v životě disponovali. Dalo by se v nich poměrně lehce dočíst (a následně spočítat), jakou rychlostí „V“ a pod jakým úhlem musí těleso na odrazovém můstku jet, aby překonalo vzdálenost „l“. A zřejmě by velmi rychle pochopili, že na tachometru Nivy muselo být v okamžiku „vzletu“ citelně víc na to, aby na střechu protějšího domu opravdu doletěla.

Jakou rychlostí by musela Niva jet, aby doletěla na střechu?

Takto jen potupně narazila na hranu domu a předvedla hrůzostrašně vypadající pád z třetího patra. Na to, jak to celé ve videu vypadá je výsledek ještě skvělý: nikomu se nic nestalo. To nakonec vystavuje milé Nivě nečekaně dobré vysvědčení. Vždyť který automobil s pěti hvězdičkami z testu EURO NCAP se může pochlubit odolností na pád z třetího patra? Tak vidíte. Otázka na závěr: kolik tipujete, že by Niva musela jet, aby na tu střechu doletěla? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Kolik by podle vás musela Niva jet, aby na tu střechu doletěla?

Zdroj: Russia Today
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články