Omezujete při jízdě druhé? Můžete se dostat do problémů

                   

Kdo vlastní řidičské oprávnění, bude mít s blázincem na českých silnicích bohaté zkušenosti. Snad pokaždé, kdy vyjedeme, přihlížíme nebezpečné situaci, při které jeden řidič omezuje druhého, nedá mu přednost nebo mu nějaký, způsobem brání v předjetí. Při takovém chování má „oběť“ sto chutí popustit uzdu svým emocím a říct danému řidiči něco hezky od plic …jenomže on ujíždí dál, tak to není možné.

Můžeme se vyhnout situacím, kdy nás jiní omezují?

Na tuhle dosti obecnou otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Obvykle to záleží na inteligenci a charakteru konkrétního řidiče, jindy to prostě vyžaduje situace (třeba nenadálé vyhýbání se díře v silnici). Někteří řidiči se za volantem chovají, jako by jim patřil svět, a vůbec neberou ohledy na ostatní (snad nejhorší to přitom mají cyklisté). Ano jistě existují případy, kdy je malé omezení nutné, a jinak to prostě v danou chvíli nejde – avšak v drtivé většině situací je tohle chování a agresivita řidičů naprosto zbytečná.

Úmyslné omezování druhých je zcela zbytečné

Objektivně řečeno „je to naprosto zbytečné“. Například tím, že pustíme autobus vyjíždějící ze zastávky, ztratíme nanejvýš pár vteřin, ale pomůžeme tím plynulosti provozu, a navíc můžeme mít dobrý pocit, když nám řidič autobusu poděkuje (ostatně tuhle povinnost ukládá přímo zákon). Pokud se popojíždí v koloně, nezískáme ani špetku času navíc tím, že budeme agresivně jezdit stylem brzda plyn nebo troubit na ostatní (logicky, kdyby jet mohli, tak tam nestojí). Jediné, čeho tím docílíme, bude zvýšený krevní tlak a nervy na pochodu.

K jakým situacím v provozu dochází?

O puštění autobusu ze zastávky jsme již mluvili, stejně tak o popojíždění v koloně. Ale co když jedeme po městě, a někdo před námi provozuje vyhlídkovou jízdu rychlostí 30 km/h? Je naprosto přirozené, že z toho budeme rozčarovaní …nikdy ale nevíme, proč dotyčný jede takhle pomalu. Může mít malou poruchu, kvůli níž zpomalil, nebo za volantem sedí řidič začátečník, který ještě není dostatečně vyježděný, a tím pádem se bojí jet rychleji.

Může nastat i situace, že tento řidič, brzdící celou kolonu vyhodnotil situaci na silnici jako rizikovou. Že je nový ho za žádnou cenu neomlouvá, závěrečné zkoušky složit musel. Podobné kousky ale často předvádí důchodci, kteří se zkrátka bojí jezdit rychleji kvůli vlastnímu pocitu …možná vědí, že by při vyšší rychlosti nezvládli pohotově reagovat. A v případě, že má řidič poruchu, kvůli které musí jet pomalu, měl by s výstražnými světly zamířit do nejbližšího autoservisu.

Dejme řidičům dobrý příklad

Říká se: „Nečiň druhým, co nechceš, aby činili oni tobě.“ Osobně se snažím jezdit dle předpisů, ačkoliv se to někdy může zdát přehnané nebo zbytečné. Ano, bezohlednost řidičů mě rozčiluje, třeba když se někdo rozhodně na poslední chvíli změnit pruh, tak to na to šlápne a švihne to přes plnou čáru, div mi zadkem neodře přední nárazník. Ale kvůli tomu to přeci nezačnu dělat také …jednoduše se snažím jezdit správně a se vší slušností. Kolikrát můžete někomu zlepšit den, když ho jenom pustíte na křižovatce.

Co se začátečníků týče, mohl by někdo namítat, že po absolvování autoškoly je z něj hotový řidič. Jenomže naučené základy nepostačí, a nejvíce chybí takovým řidičům praxe. Pokud takový začátečník vidí blázna, co se žene mezi vesnicemi rychlostí přesahující 120 km/h a spoléhá, že ho stejně policie nechytí, zkusí to jednoduše také. Aspoň na krátkou chvíli překročí rychlost, a když vidí, že se mu nic nestane, zkouší to stále častěji.

Ačkoliv jsou tohle spíše přestupky, úzce s omezováním provozu a řidičů souvisí (a jsou pokutované):

  • Při zastavení nebo stání na místech, kde by tím byla ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu: 1 000Kč
  • Při přejíždění z jiného jízdního pruhu: 2 000Kč
  • Omezení vozidla, před které se předjíždějící řidič zařazuje: 500Kč

Největší problém je v samotných lidech

Možná to nebude jenom lidmi, ale i dnešní uspěchanou dobou. Pokud se podíváme na řidiče před 20 nebo 30 lety, byli poněkud klidnější, a hlavně se na silnicích chovali ohleduplněji. Nestalo se vám, že na vás několik vteřin v kuse troubilo služební auto z velkoměsta a pak vám jeho řidič začal nadávat, že zdržujete provoz. V dnešním provozu se bohužel jedná o velmi častou situaci.

Ano, někdy zkrátka není zbytí, a musíte ostatní omezit, abyste předešli havárii nebo si nezničili podvozek při projetí velkého výmolu. Nikdy by ale omezování nemělo překročit rozumnou hranici, natož být úmyslné (občas mi přijde, že se v tom někteří frajírci vyložen vyžívají …a jsou to klidně muži ve středním věku). Všichni jsme lidé, a neměli bychom proto zbytečně vytvářet konfliktní situace, kvůli nimž ztratíme daleko více času, než kdybychom u jízdy používali mozek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články