Na SPZ stříká před jízdou lak na vlasy. Předchází tak pokutě

Co dělat, aby bylo auto neviditelné pro rychlostní radary? Co nějaký zázrak, kterým bude SPZ nečitelná?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Triky a fígle, kterými řidiči ošetřují svá auta, jsou někdy k neuvěření. Těžko pochopitelné bylo jednání, které jsme nedávno zachytili na jednom parkovišti. Řidič osobního auta, říkejme mu pro naše účely pan René, před jízdou vyndal z kufru sprej a nastříkal ho na registrační značku. Proč to udělal, co bylo účelem? Uhádnout to mohl jen zkušený redaktor, který zná problematiku ohledně čitelnosti SPZ.

Ten, kdo jezdí rychle, řeší ochranu před radary a kamerami

Nicméně nedalo se nezeptat, pan René byl sdílný, odpověděl jednoznačně. „Četl jsem na jednom zahraničním webu, že pokud řidič nastříká na espézetku lak na vlasy, nelze ho změřit.“ A dovysvětlil, že „podle toho článku vytvoří lak na značce vrstvu, která se leskne a radar pak nemá šanci řidiče, který jede rychle, vyfotit a identifikovat.“ Jestli systém funguje či nefunguje nemohl pan René potvrdit ani vyvrátit.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Lak používal krátce a nemohl tak vědět, jestli už se na něj někde nějaká pokuta za rychlost chystá nebo ne. Nicméně zatím žádnou obsílku nedostal. Je třeba vědět, že za spáchání dopravního přestupku „Vozidlo se zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ“ nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body. Ne proto, že by šlo o zanedbatelné jednání, právě naopak, takový skutek jde rovnou do správního řízení.

Nečitelná SPZ má být ochranou před pokutou za rychlost

Ve správním řízení hrozí pokuta do 10 000 Kč a zákaz řízení až na jeden rok. Proto ta snaha řidičů mít nečitelnou SPZ, ale tak, aby policie nic nepoznala. Je to tak trochu hledání jednorožce. Může trik s lakem na vlasy fungovat? Ano, může, ale pouze v utopické zemi blahosklonně nevědomých řidičů. Jinak řečeno ne. Lak na vlasy neobsahuje nic, co by mělo zapříčinit nečitelnost.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Řidiči, kteří lak na vlasy stříkají na registrační značky, neporušují pravidla. Značka je totiž stále čitelná a stále vypadá, jako kdyby lakem ošetřená nebyla. Ale žádná neprůhledná vrstvy pro radary se nevytváří. Někdo také může tvrdit, že jde o ochranu značky proti poškrábání, ale zde je jasná námitka.

Jak nedostat pokutu za rychlost? Nejezdit rychle, že?!

Proč by mělo někomu vadit mírné poškrábání registrační značky od kamínků a štěrku? To je absolutně normální. Navíc hrozí, že značka bude od laku lepit a budou se na ni nanášet nežádoucí nečistoty. Takže ve výsledku může být skutečně nečitelná, ne díky tajemné vrstvě, ale díky špíně. A to už policie, která řidiče zastaví, nenechá bez povšimnutí. A bez pokuty.

Co si o laku na vlasy myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články