Otázka, kterou nemají policisté rádi. Řidiči za ni mohou dokonce skončit ve vězení

Co se vyplatí nikdy neříkat policistovi? Je jedna otázka, kterou by si měl řidič nechat sám pro sebe.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policejní kontrolu nemá nikdo rád, v nejlepším případě řidič ztratí drahocenný čas, a to se jedná o tu nejlepší variantu. V každém dalším případě už je to pro motoristu horší, v duelu policista-řidič nemůže běžný občan nikdy vyhrát. Existuje jedna věta, jedna otázka, v rámci řešení komunikace s policejní hlídkou, které může způsobit řidiči velké potíže. O jakou větu se jedná?

Policejní kontrola je vždy nepříjemná, i bez pokuty

Český zákon jasně definuje, kdy může policista kontrolovat občana. Laicky řečeno lze se problematiku nahlížet ve dvou rovinách. V té první nemůže bez zjevných příčin (opět přesně definovaných legislativou) policie kontrolovat běžného člověka. Jen tak někoho zastavit a chtít po něm občanský průkaz, to neexistuje.

iZdroj fotografie: Policie

V druhé rovině je to přesně naopak, jde o dopravní policii. O kontroly na silnici, tam naopak policie může zastavovat řidiče, kontrolovat, požadovat identifikaci. Pokud bylo řečeno, že běžný občan nikdy nemůže v konfrontaci s policistou vyhrát, nebylo to míněno doslovně. Občan ČR má prostředky, jak se bránit, pokud má pocit, že policista nejednal správně. Je to ale běh na dlouhou trať.

Na co se nikdy policisty neptat? Snadná odpověď

Přímo na místě vyhrává vždy policista, on je v práci a o nic nepřichází, je za své jednání odměněn. Řidič naopak potřebuje pokračovat a nechce nic řešit, i kdyby nic neprovedl, získá zpoždění a nepříjemný pocit. Dojde-li na přestupek, pak už je to zcela v režii policisty, řidič má smůlu a pokud nechce pokračovat ve správním řízení, musí na místě zaplatit pokutu. A zde se dostáváme k oné větě, která by neměla zaznít. A to „můžete mi to dát bez papíru?“

iZdroj fotografie: abcMedia

Policista musí vždy proti hotovosti vypsat pokutový blok. Tím, že se řidič ptá na možnost platby bez bloku, pohybuje se na velmi tenké hraně. Při první otázce policista asi odpoví, že to nelze a že blok vypíše. Pokud ovšem řidič trvá na tom, že dá policistovi peníze a blok nechce, posunuje sám sebe do pozice, ve které lze takové chování označit jako za pokus o uplácení policisty.

Pokuta bez bloku není pokuta, ale úplatek

Na to myslí naše zákony, jde o trestný čin. Řidič, který vehementně a otravně bude nutit policistovi peníze, skončí pravděpodobně na policejní služebně, kde si následně vyslechne sdělení obvinění ze spáchání trestného činu podplácení. V případě odsouzení pak hrozí odnětí svobody na jeden až šest let.

iZdroj fotografie: Policie

Jednoduchá rada tedy zní, nikdy se neptat policejní hlídky na to, zda je možné zaplatit pokutu bez bloku, nebo pak dokonce nutit policistovi hotové peníze. Policistovi, jakkoli by třeba chtěl mít v kapce nějakou stovku navíc, nestojí za to, aby riskoval kvůli jedné pokutě svou kariéru. Riskovat život ve vězení, to je pak na samotném řidiči ale objektivně to za to nestojí.

Co si myslíte o úplatcích vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články