Otec daroval synovi staré sportovní auto. Zpočátku byl z daru smutný, pak ovšem zjistil, co doopravdy dostal

Otec věnoval svému synovi jako odměnu za studium staré auto. To však mělo mnohem vyšší hodnotu, než si původně myslel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úspěšné zvládnutí univerzity je snem mnoha studentů, mnohdy však také především jejich rodičů. Jedná se o opravdový vstup do dospělosti a také má toto dosažené studium napomoci k lepšímu pracovnímu ohodnocení a vyššímu platu. Není tedy divu, že se rodiče snaží své děti v tomto směru motivovat, a také je za celé úsilí i nějak odměnit. Jinak tomu nebylo ani v případě tohoto muže, který svému synovi za úspěšné ukončení univerzitního studia věnoval auto.

Odměna za úspěšné studium

Když se muž z Ukrajiny dozvěděl, že jeho syn úspěšně zvládl zkoušky na univerzitě a zdárně tak studium ukončil, rozhodl se mu věnovat dárek. Neměl však finanční možnosti na koupi nového sportovního vozu, a tak svému jedinému dítěti věnoval něco, co pro něj mělo mnohem vyšší hodnotu než jakýkoliv nový vůz.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednalo se totiž o jeho první auto, na které si spořil celé mládí a koupil si ho zhruba ve stejném věku, v jakém je teď jeho syn. On se na cestu studia nedal, a tak pracoval a pracoval, až si konečně splnil svůj sen. O auto celé roky pečoval a nyní nastal den, kdy jej předá svému synovi a pomůže mu tak odstartovat jeho budoucnost a cestu za svými vlastními sny.

Postarší model ukrytý v garáži

Když poté otec po návratu syna otevřel garáž a ukázal mu starý vůz, byl hrdostí bez sebe. Syn však na postarší auto hleděl se zjevnou nedůvěrou a jeho nadšení bylo spíše ukázkou slušnosti. Otec se však nehodlal tak lehce vzdát a svému synovi řekl: „Ano synu, vím, že se nejedná o nový sportovní vůz, jaký by sis možná přál, ale vezmi toto auto do salonu a uvidíš, kolik ti za něj nabídnou.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Syn tedy poslechl a s nevelkou vůlí se vydal do nejbližšího města, kde chtěl zjistit cenu takového automobilu. K jeho zklamání se mu však majitel vysmál a nabídl mu pouhých 1 000 dolarů se slovy, že se jedná o téměř nepoužitelný kus železa. Prý by udělal lépe, kdyby jej odvezl na skládku a tam ho nechal bez zbytečných starostí.

Cena, která všechny překvapila

Poté se tedy zklamaný syn vrátil domů sdělit otci, co mu bylo řečeno. Ten ale neztrácel svůj původní elán a poslal syna do jiného salonu ze vzdálenějšího města. Tam mu tedy obchodník nabídl 3 000 dolarů, o vyšší ceně však smlouvat rozhodně nechtěl. To syna poněkud namíchlo a rozhořčený se vrátil domů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho otec pouze usmíval a celá situace jej nijak nevyvedla z míry. Řekl pouze: „Nic si z toho nedělej synu, teď jdi a vezmi auto do prodejny vzácných vozů. Uvidíš, co ti řeknou tam.“ Nevěřící syn chtěl otci udělat radost, a tak poslechl. Když se však vrátil domů potřetí, byl nadšením bez sebe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V této prodejně mu totiž řekli, že se jedná o skutečně vzácný model automobilu, který má vzhledem ke své zachovalosti naprosto unikátní hodnotu. Nabídli mu přes 200 tisíc amerických dolarů (přes 4,3 milionu Kč) a s cenou by rozhodně neváhali jít ještě výše. Tímto tak otec svému synovi nedaroval pouze vzácné auto, ale také důležitou lekci. Z ní totiž plyne ponaučení, že ačkoliv nás někdo hodnotí špatně, může být naše cena ve skutečnosti mnohem vyšší.

Zdroj: CarStories

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články