Otevírejte dveře jako Holanďan. Zachráníte tím cyklistu

                   

Cyklistika je stále populárnějším sportem. A počet těch, kteří vyrazí na kole, rok od roku stoupá. Cyklisté však nejezdí jenom po cyklostezkách přírodou. Mohou používat také vyhrazené pruhy ve městech, stejně jako mohou jezdit i po běžných silnicích, kde jezdí auta. Nejenom, že už takto mohou být omezováni a ohrožováni. Další problém nastává, když auto zastaví a otevírá dveře.

Riziko nárazu do otevíraných dveří

Nejde o nic neobvyklého a podobných nehod je celá řada. Pokud jezdíte na kole po městě, dost možná se vám něco takového už stalo. Jedete, objíždíte stojící auto, a jeho řidič nebo spolujezdec znenadání otevřou dveře, aniž by si zkontrolovali, zda je někdo neobjíždí. A ne vždy to dopadne tak, že zvládnete úhybný manévr. Pokud by místo vás jelo auto, patrně jim takto otevřené dveře urazí. V případě vašeho nárazu bude jejich auto mírně poškozeno a vy můžete být i těžce zraněn.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Otevírání dveří podle holandského způsobu

Otevírání dveří ve městech proto může být problém. A to nejenom pokud jde o cyklisty. Dobrým řešením je takzvaný holandský model. Ten v podstatě vznikl hlavně z důvodu, že cyklistů je v této zemi více než kdekoliv jinde. A tak se místní řidiči naučili, jak vylézat ze svého vozu vylézat tak, aby se pro ně stalo přirozené a automatické podívat se dozadu, zda je v danou chvíli někdo na kole neobjíždí.

Jak na to?

Možná vám bude v první chvíli daná metoda připadat nepřirozená, ale po několika opakováních se ji naučíte a budete takto z vozu vystupovat klasicky. Běžně při vystupování sáhnete po klice tou rukou, která je u dveří. Na místě řidiče levou, u spolujezdce pravou. Holandský způsob je však založen na tom, že použijete ruku druhou. Trochu nepřirozené, ale má to své důvody.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pokud po klice dveří sáhnete druhou rukou, budete muset lehce natočit své tělo a tedy i svou hlavu. A to směrem do strany a i lehce dozadu. V tu chvíli už můžete mít ve svém zorném poli prostor okolo vozu a částečně i za ním. A tak můžete snadněji zpozorovat, zda okolo vašeho vozu kolem vás nikdo neprojíždí. Jednoduché, ale účinné.

Vpředu zrcátka

 Tento postup vystupování je doporučován hlavně cestujícím vzadu, kteří nemají jinou možnost zjištění, než se ohlédnout. Pro cestující vpředu existuje ještě jedna varianta. Tu přinášejí zrcátka. Řidič je má nastaveny dle sebe a spolujezdec v případě potřeby upraví svou polohu tak, aby do nich dobře viděl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články