Význam označení a zkratek, které se používají u aut | AutoŽivě

Co znamenají nejčastěji používané zkratky a označení aut, která doplňují jejich název

Za názvem automobilu se běžně využívají různé zkratky, které vám napovědí, jakou má automobil výbavu. Některé automobilky mají své označení a je těžké se v nich vyznat.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Slova, písmena a zkratky, které se nacházejí za názvy a typy automobilů, mají svůj význam. Co ale která znamená? Některé automobilky mají svá označení a je těžké se v nich vyznat. Podívejte se co znamenají nejběžnější zkratky, které se v automobilovém průmyslu používají.
Značka Alfa Romeo

Alfa Romeo používá zkratky jen výjimečně. Samotný název společnosti je zkratka ALFA, znamená tedy Anonima Lombarda Fabbrika Automobili. Tato značka vzkřísila označení GTA, tedy Gran Turismo Alleggerita. Jedná se o odlehčené verze automobilů.


iZdroj fotografie: Alfa Romeo

BMW označení pohonu

V BMW zkratky využívají celkem často. Název společnosti mluví sám za sebe. BMW znamená Bayerische motorem werke. Často používané označení je sDrive, ted pohon dvou kol. Dále také SAV, což jsou sportovní vozidla, a xDrive, pohon všech kol. Velmi rozšířené je také označení M, které znamená, že vůz má upravený motor, tlumiče a převodovku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ford a sportovní auta

Nejčastěji používanou zkratkou u Fordu je jednoznačně GT, u vozů Mustang, a také ST. Používají je u modelů Focus, Taurus a Edge. Další užívané zkratky jsou SHO, která znamená super vysoký výkon automobilu, dále ST – sportovní technologie a RS – rallye sport.


iZdroj fotografie: Ford

Honda a sportovní výbava

Honda využívá dvě z nejslavnějších automobilových zkratek. Těmi jsou Type S a Type R. Za označením Type R se skrývají sportovní vozy. Označení Type-S je pro auta se sportovní výbavou a sportovními doplňky.


iZdroj fotografie: Honda

Porsche v luxusní výbavě

Další automobilkou, která hojně využívá zkratky, je Porsche. GT označuje Gran Turismo. Jedná se o automobil v luxusní výbavě a s vysokým výkonem. Dále také zkratka GTS, neboli Gran Turismo Sport, už sama o sobě vypovídá, že se jedná o sportovní výbavu automobilu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Slavný Mercedes AMG

Nejslavnějším označením vozů Mercedes je AMG. Toto označení je používáno už více jako 40 let. Jedná se o zkratku Aufrecht Melcher Groẞaspach, jména dvou zakladatelů z města Aufrecht, kteří ladili sportovní vozy Mercedes. Mimo jiné používají i označení GT jako jiné automobilky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Subaru a svět rally

Když se řekne rally, každý si jistě vybaví automobil Subaru Impreza. Slavné Subaru WRX připomíná spojení automobilky právě se světem rally. WRX je zkratka pro Word Rally Experimental. Dalším hodně využívaným označením je STI (Subaru Tecnica Interational), které označuje zejména sportovní vozy.


iZdroj fotografie: Subaru

Chevrolet má nejčastější označení GT

Chevrolet využívá více zkratek, nejčastěji označují sportovní kupé Camaro. Nejoblíbenějšími zkratkami jsou LS, což jsou vozy s luxusní výbavou, dále SS Super sport a Sport RS, které jsou ve sportovní výbavě pro rally.


iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho automobilek využívá různé zkratky. Nejčastěji se jedná o označení RS nebo GT – označují výbavu a jízdní vlastnosti vozu. Myslíte si, že by se označení vozů se sportovní výbavou mělo pro všechny automobilky sjednotit?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 741 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstrašidelnější vojenská místa, kde si vzalo život nespočet vojáků i běžných občanů. Duchové padlých zde straší dodnes
Události247.cz
Řidič srazil na přechodu mladou dívku. Poplácal ji po ramenou a z místa nehody ujel
VědaŽivě.cz
Znáte původ pohádky o Červené karkulce? Vlk nebyl vždy ten špatný. Prvotní variace příběhu se od toho dnešního liší
adbz.cz
Postavili 2 kontejnerové domky celkem za půl milionu korun. Příjem z jejich pronájmu jim teď vynáší 20 tisíc měsíčně