Pád s autem do vody: Doporučení expertů vám zachrání život

                   

K nehodě může dojít kdykoliv a také kdekoliv. I v blízkosti vodní hladiny, kam může váš vůz po kolizi nebo po nezvládnutí řízení zamířit. Kolem silnic jsou rybníky, vodní nádrže nebo řeky zcela běžné, a tak je dobré, aby byl každý řidič připraven i na tuto situaci. Jak se v takovém případě zachovat? Poradíme vám.

Máte jenom 120 sekund

Je dobré připomenout, na záchranu z potápějícího-se auta máte zhruba 120 sekund. Proto není radno řešit jakékoliv zbytečnosti, protože je na místě začít jednat. Čím více se auto začne potápět, tím více klesá pravděpodobnost, že se vám podaří otevřít dveře. Tlak vody bude příliš silný. Následný postup by musel být spojený až s tím, že voda nateče i do vašeho vozu, a tak se vnější i vnitřní tlak vyrovná. To už ale můžete být i desítky metrů pod hladinou. Proto okamžitě uvolněte bezpečnostní pás a snažte se co nejdříve otevřít dveře vozu.

Snažte se dostat ven jakýmikoliv způsoby

Co když pás nepůjde odepnout? Je třeba sáhnout po noži, který doporučujeme mít pro všechny případy dostupný ve voze. Ten se bude hodit i v případě, kdy se dveře vozu nepodaří otevřít. Zkuste přelézt na jiné místo v autě a otevřít jiné. Pokud i toto selže, onen nůž vám může pomoci rozbít okno. Tím ho naprasknete a poté se ho snažte vší silou vykopnout. Ideální je zaměřit svou sílu na boční okénka, která by měla jít, jak rozbít, tak i vykopnout.

Hlavně nepanikařte

To nejhorší, co se může stát, je panika. Snažte se zachovat klidnou hlavu a mít v dané situaci jasný plát a postupovat krok za krokem. Nejprve uvolnění pásu, potom uvolnění dveří, popřípadě okének. Pokud necestujete sami, zkontrolujte i ostatní cestující a snažte se jim pomoci. Panika a hysterie v daných situacích nikdy nepomáhá. Naopak může vše zhoršit a prodloužit a vám tak výrazně snížit jakékoliv šance na záchranu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění