Parkování se změní pro řidiče po celé Evropě. Proč bude EU vyžadovat nový dokument za čelním sklem?

Jedna karta, navíc klidně v mobilu jako digitální doklad. Evropská unie chce postiženým pomoci a zabránit podvodům.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

S některými lidmi se život skutečně nemazlil, naopak jim přichystal nemilé a drsné „překvapení“ v podobě zranění, tělesného omezení. Je zcela na místě vytvořit pro ty, kteří mají určitá omezení, co nejlepší podmínky pro život. Právě to dělá naši společnost vyspělejší. Ne řeči o zelených zítřcích a květinových větrech nad restauracemi bez plastových brček. Hendikepovaní řidiči mohou využívat určité možnosti pro přístupnější parkování.

Postižení řidiči budou muset mít v ráci EU nový doklad

Evropská unie se chystá usnadnit cestování osob se zdravotním postižením po celé Evropě prostřednictvím zavedení nového celoevropského průkazu pro parkování. Tato iniciativa by měla vytvořit jednotný standard nového dokumentu pro parkovací karty za čelním sklem. Ty by opravňovaly držitele k obsazení vyhrazených parkovacích míst. Tohle zatím zní jako vcelku záslužný a užitečný počin. Je v něčem problém? Evropská komise oznámila svůj záměr.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Rozhodla se zahájit práce na tomto novém dokumentu, nebo spíše dokladu. Ten by měl být k dispozici i v elektronické verzi. Podle návrhu by tyto karty měly být vydávány podle pravidel platných v zemi bydliště. To by zjednodušilo proces cestování osob se zdravotním postižením po celé Evropě. Stejná pravidla by platila i pro jejich nejbližší, kteří jim pomáhají. Snad se to všechno nějak zase nezkomplikuje a bude to fungovat tak, jak má.

Toyota má problém, týká se milionu automobilů. Je mezi „postiženými“ exempláři s nefunkčními airbagy i vaše auto?

Evropský parlament zdůraznil, že bude k dispozici elektronická verze průkazu. To by mohlo být velmi užitečné pro ověření pravosti karty, zejména v zahraničí. Také by to mohlo pomoci vyřešit problémy s paděláním parkovacích karet, které jsou v některých zemích jižní Evropy poměrně rozšířené. Tohle už se týká spíše správních orgánů, ale ok, pokud je někde řidič s padělkem a zabírá neprávem místa, tak ať se o to stát postará.

Snad se EU předvede v dobrém a bude to co nejdřív fungovat

Tato iniciativa by také mohla přinést výhody v případě, že se v zahraničí ztratí nebo zapomenou fyzické karty. Věc jde spolu ruku v ruce s právě vyvíjeným celoevropským digitálním řidičským průkazem. Ten by měl policistům umožnit přístup k informacím o řidičích z jiných zemí EU. Podle Evropské unie tento nový průkaz mohl přinést další úroveň pohodlí a bezpečnosti pro cestování po Evropě. MY za ním vidíme ale také pohled do soukromí občanů. Zbytečný a nežádoucí pohled.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Třeba v sousedním Polsku byly případy prodeje padělaných parkovacích karet pro osoby se zdravotním postižením. To ukazuje na potřebu spolehlivějšího systému ověření pravosti těchto dokumentů. I když vláda slíbila vytvoření digitální databáze držitelů parkovacích karet, dosud k tomu nedošlo. Evropská unie se tedy zdá být na správné cestě, aby předběhla jednotlivé vlády a zajistila, že cestování osob se zdravotním postižením po celé Evropě bude jednodušší a bezpečnější. Držme palce, aby právě toto se povedlo a fungovalo co nejdříve.

Je tohle správná věc?

Zdroj: Gazeta.pl
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články