Péče o vůz v zimě: Proč nikdy nepolévat zamrzlé sklo vařící vodou?

                   

Poučka nadevše. Vyvarujte se polévání skla vroucí vodou

Pouček, jak pečovat o autoskla v zimním období, je nespočet. Jedna poučka je opravdu nadevše. Nikdy se nepouštějte na rychlé odmrazování předního (a ani jiného!) skla pomocí vařící, ba dokonce vroucí vody! Zdroj videa uvedeného na YouTuje je toho názornou ukázkou.

Přední sklo, test s horkou vodou, jednoduše neustálo

Mnoho automobilových nadšenců si zakládá skupiny, ve kterých se hecují k bizardním kouskům. Jinak tomu nebylo ani u majitele Dodge Neona. Ten se rozhodl učinit pokus pro skupinu nadšenců Fargo Cruising, založenou ve městě Farfo v Severní Dakotě.

Krátké, ale velmi účinné video zachytilo to, co bychom na svém autě rozhodně vidět nechtěli. Majitel přináší ke svému vozu mísu s vařící vodou a za příjemného pocitu, jak rychle a bezpracně odmrazí čelní sklo, jej polije. Namísto očekávaného efektu se ozve puknutí, jak se na skle rozlézá dlouhá prasklina a následné nadávání o tom, jak složité je sehnat nové sklo na Neona!

I zde funguje fyzika

Promrzlé čelní sklo v mrazivém prostředí se při kontaktu s vařící vodou náhle rozpíná, ale ne rovnoměrně, jak je v tomto případě žádoucí. Na skle vzniknou tedy místa, kde se promrzlé sklo setká s rozehřátým – rozpínajícím se a přesně v tomto místě pak sklo praskne.

Správný postup při polévání zmrzlého skla

Jestli je dobré rozehřívat zmrzlé sklo vodou, už necháme na vás. Jak postupovat, když už se rozhodnete pro rychlé a bezpracné odmražení skla? Ze všeho nejdříve vůz nastartujte a pusťte větrák na okno. Následně chvilku počkejte, než se alespoň trochu rozmrazí. U nových aut se vůz na volnoběh zahřívá pomaleji, proto i rozmrazení bude trvat o něco déle, než u starších modelů. Potom lze začít polévat sklo pouze vlažnou vodou, nikoliv horkou či dokonce vroucí!

Ve výsledku je pak práce s rozmrazením skla časově mnohem zdlouhavější, než při použití kvalitní škrabky.

Zdroj fotografií: taylorautoglass.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články