Pět nejlepších automatických převodovek na trhu. Vydrží věčnost a najedou až 500 000 kilometrů

Automatické převodovky nevydrží věčně, jejich životnost není bohužel nekonečná. Existuje pár systémů, které zvládají nevídaný nájezd.

i Zdroj fotografie: Volkswagen
                   

Životnost auta se zkracuje, trvanlivost počítaná kdysi na doživotí či v milionech kilometrů dnes vnímáme spíše do výše několika set tisíc. A i to je unikum, automatických převodovek, které bez potíží najedou přes 200 000 km, není mnoho. Máme zde výběr těch nejlepších, které podle doporučení německých specialistů z ADAC dominují v oblasti trvanlivost, bezporuchovosti a dlouhého nájezdu.

Volkswagen 09M

Původ automatické převodovky s kódovým označením 09M najdeme u společnosti Aisin, což je japonský výrobek převodovek. Na trhu působí dlouhá desetiletí, dodává systémy pro řadu koncernů a automobilek. Uvedený typ zvládá přenášet sílu od motorů s objemem až 3,5 litru. Deklarovaná životnost je 200 000 km, ovšem při správné údržbě a kvalitním servisu zvládne odsloužit až 500 000 km. Najdeme ji pod kapotou u Volkswagenu, třeba u modelu Tiguan.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aisin TB-50LS

Poměrně známá automatická převodovka s pěti rychlostními stupni. Na trhu je dostupná pod různými označeními, včetně A750F nebo 5AWF. Převodovka je taky dost stará – byla vyvinuta v roce 2003. Při pravidelné výměně oleje zvládne najet až 500 000 km. O jaké vozy se jedná? Nejčastěji automobily s motory V6 od značky Toyota, ale také třeba Mitsubishi Pajero či Suzuki Grand Vitara.

Jatso JF613E

Různé značky označují tuto šestistupňovou převodovku různými kódy. Na trhu bychom ji našli například jako AJO, RE6F01A, F6AJA / W6AJA. Na trhu je od roku 2006, a i přes svůj úctyhodný věk ( s ohledem na relativně krátké výrobní cykly v automobilovém průmyslu) víme, že dokáže odjezdit až 300 000 km. Podmínkou je samozřejmě kvalitní péče. Našli bychom ji v útrobách vozů Nissan Murano, Nissan X-Trail, Mitsubishi Outlander, Renault Coleos či Nissan Pathfinder.

Aisin TF-80SS / 81SS

Mezi výrobci automobilů poměrně oblíbená převodovka. Při správné péči může tento model potřebovat opravu nejdříve po 250 tisících kilometrech. V každém případě, pokud se budete odpovědně vyhýbat dopravním zácpám a nezanedbáte pravidelný servis s výměnou oleje, tak s touto převodovkou najedete velice slušných 350 000 km. V automobilech značky Opel, typicky modely Insignia, Zafira, Astra, u švédského Volva, konktrétně jde o Volvo XC60 a XC90. Dále tento systém používá Mazda u CX-7, a také automobilka Land Rover.

iZdroj fotografie: Audi

A6MF1 / A6LF1

Rodina šestistupňových automatických převodovek, zrozená díky úsilí inženýrů v roce 2009. Tyto převodovky prošly komplexním vývojem, s pokročilými osmirychlostími nástupci A8LR1 / A8TR1, uvedenými na trh v roce 2011. Výsledek zahrnuje to nejlepší ze svých předchůdců. Nájezd těchto systémů může být při správné péči 300 000 km nebo mnohem více. Jaké vozy, které využívají tento typ převodovek, potkáváte? Tak například Hyundai a Kia, v modelech Sreta, Sportage, Tucson, ix35 a Soul.

S čím jezdíte vy a jste spokojeni?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové