Potřebujete zabrzdit, tak šlápnete na pedál, auto začne zpomalovat, ale od brzd se začne linout poměrně intenzivní pískání? Pokud se tak děje pravidelně, a vy se začínáte pídit po tom, proč vlastně a co je důvodem, máme pro vás odpovědi. V oblasti brzdových destiček a kotoučů může docházet k různým věcem a ty způsobují nejenom nepříjemné zvuky, ale i vibrace.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pískání a vibrace

Obvykle je pískání doprovázeno také velmi drobnými vibracemi. Pokud k obojímu dochází, je důvodem většinou nerovnoměrné tření. Jednoduše řečeno tím, že destičky a kotouč nejsou dokonale hladké. Toto může být dáno nekvalitou samotné výroby, i nerovnoměrným opotřebením. Roli zde samozřejmě může hrát i nesprávná instalace.

Pouhé vibrace

I když brzdy nepískají, neznamená to, že fungují vždy správně. Objevovat se často mohou jenom vibrace, které obvykle doprovází hluboký zvuk s frekvencemi, které lidské ucho neslyší. Obvykle je důvodem daných vibrací jak nesprávná montáž, tak to může být třeba i poškozený disk nebo poškozená destička, nadměrná vůle v ložiscích, nebo třeba i špinavý náboj. Podobné důvody má také s vibracemi související vrčení brzd, kde se také často projevuje schopnost lidského ucha daný zvuk zachytit, což není vždy stoprocentní.

ZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kontroly jsou na místě
Jak je vidět, nejenom chvíle kdy pískají, může ukazovat na to, že s nimi není něco v pořádku. Proto je třeba myslet na jejich pravidelnou kontrolu. Hlavně to, zda jsou správně instalovány, zda dobře doléhají, zda nejsou poškozeny, zda už nejsou za hranicí životnosti, nebo zda se opotřebovávají rovnoměrně. Pravidelné kontroly nejenom pomohou v prodloužení jejich životnosti, ale také mohou eliminovat mnoho nepříjemných situací, které by mohly vést dokonce až k nehodám. Je třeba myslet na to, že to jsou právě brzdy, které jsou v tu chvíli tím jediným pomocníkem, který nám pomůže zastavit.