Plánujete vůz na leasing? Podívejte se na 10 věcí, na které si musíte dát pozor!

                   

Ne každý si může dovolit koupit vůz za hotové. Proto hledá různé možnosti financování. Populární variantou posledních let je leasing. Ten klasický využívají především firmy, ten operativní se hodí i soukromým osobám. Na co hledět, než podepíšete leasingovou smlouvu? Podívejte se na 10 věcí, ve kterých je nutné mít jasno.

Výše splátky

Měli byste vědět nejenom to, v jaké bude výši, ale měli byste vědět i to, jak velkou částí splátky je pojistka a jak velkou je samotná jistina a úroková sazba. Právě zde se ptejte na to, zda je úroková sazba pevná, nebo zda se nemůže v průběhu splácení změnit. A to s ohledem na možný vývoj na finančním trhu.

Kilometrový nájezd

U klasického finančního leasingu obvykle není nijak omezený a tak s vozem můžete jezdit dle svého uvážení. Jinak tomu může být v případě operativního leasingu. Zde jsou jasně stanovené limity. Překročit je sice můžete, ale v tu chvíli je třeba počítat se sankcí, která je obvykle počítána z každého najetého kilometru navíc.

Cíle cest

Zajímejte se i o to, kam s vozem můžete a kam nikoliv. Obvykle platí, že země Evropské unie nejsou u vozu na leasing žádný problém. Pokud se chystáte někam dále, do ne příliš známé a běžné lokality, raději se ptejte, zda to nebude problém.

Ukončení leasingu

Co se stane až uhradíte poslední splátku? U operativního leasingu můžete auto buď vrátit, nebo si ho lze odkoupit za stanovenou cenu. U klasického finančního leasingu vůz přechází do vašeho majetku. Zjistěte, zda výše poslední splátky bude stejná jako všechny předchozí, nebo bude nutné zaplatit podstatně větší sumu.

Opožděná splátka

Zpozdit se může každý. Zajímejte se o to, co vás v takovém případě čeká. Bude vám naúčtována sankce a v jaké výši? Kolik času budete mít na odeslání peněz? Nedojde k okamžitému ukončení smlouvy? I když máte dobrou bonitu, může se stát cokoliv a tak je dobré vědět, co čekat.

Předčasné ukončení smlouvy

Je vůbec možné? Kdy je možné smlouvu ukončit? Jaké jsou podmínky a možné sankce? Ptejte se včas, jelikož v mnoha případech může být předčasné ukončení smlouvy znevýhodněno až tak, že je lepší klasicky doplatit jednotlivé splátky.

Pojištění vozidla

Má vůz povinné ručení i havarijní pojištění? Jaké jsou limity pojistného krytí a jaká je spoluúčast? I na toto se ptejte. Většina leasingových společností vychází zákazníkům vstříc a umožní jim zvolit si pojistku podle jejich představ.

Řidič vozidla

Kdo může s autem řídit? Je to jenom osoba uvedená ve smlouvě? Musí to být nutně někdo z firmy? Nebo je možné aby auto řídil i rodinný příslušník, nebo kdokoliv cizí? Zajímejte se, jinak mohou hrozit tvrdé sankce.

Nehoda vozidla

Co se stane, pokud dojde k nehodě? V první řadě vstupuje do hry pojišťovna. To je samozřejmé. Co se děje následně v případě totální škody? Je smlouva ukončena a plynou z tohoto kroku nějaké sankce? Jak jsou velké? I toto by vás mělo zajímat.

Změna smlouvy

Může se jednat o cokoliv. Změny výše splátek, prodloužení nebo zkrácení smlouvy, úprava pojištění a řada dalších věcí. Jsou úpravy možné? Jsou nějak sankcionovány? I na toto se ptejte, než konkrétní dokument podepíšete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články