Plány Škody do roku 2021: Octavia 4. generace a dalších 8 modelů. Které to budou?

                   

Přestože se Škoda v poslední době zaměřuje na expanzi své řady SUV, zůstává Octavia nejdůležitějším vozidlem a skutečným živitelem rodiny. Octavia byla (s dlouhou přestávkou) již od roku 1959 součástí modelové řady Škoda, a v červnu loňského roku byl vyroben vůz s pořadovým číslem 6 000 000.

Současný model třetí generace má stále ještě čerstvý facelift, takže další model přijede až na začátku roku 2020. Nicméně od aktuální verze se výrazně posune, a to díky řadě vylepšení a modifikací, které budou také součástí příští generace Volkswagenu Golf.

Octavia 4. generace využije aktualizovanou verzi platformy MQB společnosti VW, která poprvé Škodovce umožní využít jak plug-in hybridní, tak i 48voltové hybridní pohony. V nejúspěšnějším modelu automobilky Škoda budou pokračovat i konvenční pohonné jednotky na benzin a naftu. Čtyřválcový TSI s objemem 1,5 litru od Volkswagenu zůstane, ale očekává se také nový vznětový motor o objemu 1,5 litru. Octavia se bude snažit vylepšit také praktičnost, ale Octavia v liftbackové verzi si udrží svůj delší, sedanem inspirovaný tvar. „V Octavii vidíme dlouhou budoucnost – nový model bude tím nejmodernějším,“ uvedl prodejní a marketingový šéf společnosti Škoda Alan Favey pro britský Auto Express. „Nová Octavia bude mít i nadále vzhled sedanu, který je ve skutečnosti hatchback.“

Skutečný rodinný rival nového Fordu Focus přijde ve formě náhrady za nízkonákladový Rapid. V roce 2019 se nový Rapid přesune na nejmenší verzi platformy MQB, A0, na které se staví supermini jako Seat Ibiza a Volkswagen Polo. Vůz již nebude prodáváno jako levný výběhový model, ale vlastně se stane škodováckým ekvivalentem golfu a dostane nový název.

Důležitost tohoto vozu signalizuje i to, že revoluční náhrada Rapidu bude také sloužit jako základ dalšího nového SUV značky Škoda. Již v březnu byl na konceptu Vision X na přehlídce v Ženevě předveden koncept Vision X, výrobní model se ukáže ke konci roku 2019, přičemž bude mít stejnou platformu a rozvor. Mohl by se jmenovat Anuq nebo Amiq a bude to nejmenší SUV značky, cílit má do stejného segmentu jako VW T-Roc a Seat Arona.

První elektrický vůz značky Škoda bude elektrická varianta Citigo, nazvaná Citigo E. Vyrábět se má začít v příštím roce a půjde o zahřívací kolo pro výrobní verzi konceptu Vision E, která byla k vidění na loňském autosalonu ve Frankfurtu. Toto vozidlo bude vycházet sedět na platformě MEB, novince koncernu VW.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění