Přestože se Škoda v poslední době zaměřuje na expanzi své řady SUV, zůstává Octavia nejdůležitějším vozidlem a skutečným živitelem rodiny. Octavia byla (s dlouhou přestávkou) již od roku 1959 součástí modelové řady Škoda, a v červnu loňského roku byl vyroben vůz s pořadovým číslem 6 000 000.

Současný model třetí generace má stále ještě čerstvý facelift, takže další model přijede až na začátku roku 2020. Nicméně od aktuální verze se výrazně posune, a to díky řadě vylepšení a modifikací, které budou také součástí příští generace Volkswagenu Golf.

Octavia 4. generace využije aktualizovanou verzi platformy MQB společnosti VW, která poprvé Škodovce umožní využít jak plug-in hybridní, tak i 48voltové hybridní pohony. V nejúspěšnějším modelu automobilky Škoda budou pokračovat i konvenční pohonné jednotky na benzin a naftu. Čtyřválcový TSI s objemem 1,5 litru od Volkswagenu zůstane, ale očekává se také nový vznětový motor o objemu 1,5 litru. Octavia se bude snažit vylepšit také praktičnost, ale Octavia v liftbackové verzi si udrží svůj delší, sedanem inspirovaný tvar. „V Octavii vidíme dlouhou budoucnost – nový model bude tím nejmodernějším,“ uvedl prodejní a marketingový šéf společnosti Škoda Alan Favey pro britský Auto Express. „Nová Octavia bude mít i nadále vzhled sedanu, který je ve skutečnosti hatchback.“

Skutečný rodinný rival nového Fordu Focus přijde ve formě náhrady za nízkonákladový Rapid. V roce 2019 se nový Rapid přesune na nejmenší verzi platformy MQB, A0, na které se staví supermini jako Seat Ibiza a Volkswagen Polo. Vůz již nebude prodáváno jako levný výběhový model, ale vlastně se stane škodováckým ekvivalentem golfu a dostane nový název.
Důležitost tohoto vozu signalizuje i to, že revoluční náhrada Rapidu bude také sloužit jako základ dalšího nového SUV značky Škoda. Již v březnu byl na konceptu Vision X na přehlídce v Ženevě předveden koncept Vision X, výrobní model se ukáže ke konci roku 2019, přičemž bude mít stejnou platformu a rozvor. Mohl by se jmenovat Anuq nebo Amiq a bude to nejmenší SUV značky, cílit má do stejného segmentu jako VW T-Roc a Seat Arona.

První elektrický vůz značky Škoda bude elektrická varianta Citigo, nazvaná Citigo E. Vyrábět se má začít v příštím roce a půjde o zahřívací kolo pro výrobní verzi konceptu Vision E, která byla k vidění na loňském autosalonu ve Frankfurtu. Toto vozidlo bude vycházet sedět na platformě MEB, novince koncernu VW.