Platíme méně za palivo a dálniční známky: Google Mapy mají schovanou funkci, která šetří peníze

Navigace v mobilním telefonu mají řadu skrytých funkcí, o kterých uživatelé neví. Přitom s nimi mohou zásadně ušetřit peníze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Používání navigace prostřednictvím aplikací v mobilních telefonech je dnes běžnou součástí motoristické praxe. Ať už se jedná o samostatné aplikace typu Waze, anebo o mapové podklady integrované do součásti prohlížečů či webových portálů typu Seznam, Google a podobně. Ne každý řidič ví, že Google Maps mají skrytou záložku, která je velmi užitečná a praktická.

Jak ušetřit? Stačí používat správné aplikace a tankovat méně

Jejím používáním může motorista výrazně snížit cestovní náklady a snížit spotřebu paliva. Mapy Google jsou jednou z nejoblíbenějších, a podle mnohých uživatelů také jednou z nejlepších navigačních aplikací. Přesvědčuje snadnou obsluhou a optimálním naváděním trasy s ohledem na aktuální intenzitu provozu. Jedna z funkcí není obecně známá a není snadno k nalezení.

iZdroj fotografie: Depositphotos, eDalnice

Uživatel se může dostat k prvku ve fázi plánování cesty stisknutím symbolu tří teček napravo od pole a zadat cílovou polohu. Je možné to udělat i po spuštění navigace. Stačí posunout lištu s dobou jízdy a vzdáleností do cíle nahoru a poté v nabídce úplně dole vybrat Nastavení. V poli Možnosti trasy se dá zvolit, že se chce řidič vyhnout dálnicím, placeným silnicím a trajektům. S touto funkcí může hodně ušetřit.

Jízdou mimo dálnice lze ušetřit za mýto. Výměnou za čas

Například jízdou mimo zpoplatněné dálnice. Nejde o zásadní ztrátu času, řidič i s posádkou uvidí hezkou krajinu a nebude muset kupovat dálniční známku. Kolik času ztratí řidič výběrem volných silnic? Jednoznačná odpověď neexistuje, ale změnou nastavení v Google Maps se dozví informace pro danou trasu, ty se přepočítají podle očekávání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za zmínku také stojí, že aplikace může zobrazovat trasu označenou symbolem zeleného listu. To je způsob, který umožní snížit spotřebu paliva nebo energie v elektromobilu. Odhadované úspory jsou uvedeny pod dobou jízdy. Aby se ekologické trasy zobrazovaly ve výchozím nastavení, musí být v nabídce aplikace zvolena funkce preferování tras pro úsporu paliva.

Používáte v autě Google Maps?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články