Brzy začnou platit zničující předpisy: Kdo překročí povolenou rychlost, přijde navždy o auto. Bez výjimek, týká se to i vás

Boj s rychlostí na silnicích pokračuje, kdo překročí limit a pojede moc rychle, přijde o své auto. Klidně natrvalo.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nedá se nic dělat, podle dostupných informací jsou nové předpisy schváleny a mají vstoupit v platnost v březnu 2024. Podle politických představitelů existuje rychlost, nad kterou se „auto stává zbraní“. Celé to samozřejmě zavání tak trochu totalitou, spojení „auto–zbraň“ je zavádějící. Smrtící zbraní se může stát, a bohužel často i stává, třeba polštář, šňůra na prádlo nebo sekyra.

Totalitní režim nebo snaha o bezpečnost? Přijdete o auto!

Tvrdit podobně k autu, že konfiskací výbavy na spaní se situace zlepší, je minimálně nepřesné. Nicméně nařízení bylo vydáno a schváleno, a i když se netýká českých silnic, musí být čeští řidiči na pozoru. Jde o věc z rakouské dopravy čili to se týká velké části tuzemských motoristů. Boj s rychlostí v Rakousku pokračuje. Mnoho řidičů opakovaně tvrdí, že rychlost není příčinou tolika nehod na silnicích. To je do určité míry pravda, stačí se podívat na policejní statistiky.

iZdroj fotografie: Berichte aus der LPD Oberösterreich

Existuje navíc „společenské riziko“ související s místem a s časem překročení rychlosti. Pokud někdo překoná povolenou rychlost v noci, na prázdné dálnici, je to samozřejmě méně riskantní než ve špičce v centru města. V tomto duchu se úřady stále snaží proti silničním pirátům bojovat. Zcela nový zákon schválila rakouská vláda. Ten umožňuje zabavení aut řidičům, kteří jedou v rozporu s pravidly provozu. Věc je jasná.

20letý mladík si vypůjčil tátův Mustang, ale nějak zapomněl, že nemá řidičák. Tak ho zrušil o první lampu

Řidiči, kteří budou přistiženi při překročení rychlosti o více než 60 km/h, o auto dočasně přijdou. Ale dojde i na trvalé konfiskace. To o rychlosti, autu a zbrani prohlásila Leonore Gewesner, rakouská ministryně pro klima a dopravu. A dodala: „Teď to ukončíme a zajistíme, aby pachatel přišel o svou zbraň.“ Opatření bylo schváleno s podporou poslanců vládní koalice konzervativních rakouských lidovců a ekologů a také středolevých opozičních sociálních demokratů.

iZdroj fotografie: Pavel Ševela / Creative Commons / CC BY-SA

Kdo překročí rychlost, přijde o auto. A to bude vydraženo

V městských oblastech tedy půjde o překročení limitu o více než 60 km/h. Mimo město bude kritický rozdíl 70 km/h. Recidivisté mohou mít vozidla zabavena trvale. Dojde ke konfiskaci a k vydražení automobilu. Řidiči, kteří překročí povolenou rychlost o více než 80 km/h ve městě a 90 km/h mimo město, mohou o auto přijít trvale, hned u prvního přestupku. Očekává se, že pravidla vstoupí v platnost v březnu 2024. Pokud už teď hrozí v Rakousku všem motoristům nemalé pokuty, od jara příštího roku se bude hrát o auta samotná.

Co na toto pravidlo říkáte?

Zdroj: Telegraph
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články