Plíseň dokáže během pár dní zničit celý interiér auta. Poradíme, jak se jí levně zbavit

                   

Plíseň je druh houby, která roste ve vlhkých podmínkách a může se šířit opravdu rychle. Když své auto necháte v tomto prostředí několik měsíců, je pravděpodobné, že v něm plíseň bude. Víme, jak plíseň z automobilu vystrnadit, abyste zabránili dalšímu poškození. Nevyjde to draze.

Plíseň provází nepříjemný zápach může způsobit trvalé poškození jakéhokoliv povrchu, pokud nedojde k rychlému řešení. Kromě toho také škodí zdraví, protože může vyvolat alergické reakce, a obzvláště nebezpečná je pro lidi s astmatem.

Jak vyčistit plíseň z auta: Nejlepší metody

Plíseň se šíří neuvěřitelně rychle, z malého flíčku se do celého interiéru rozleze za pár dní.

Věnujte čas přípravě

Na odstranění plísně je dobré se správně obléci. Mezi osobními ochrannými prostředky by neměly chybět ochranné brýle, obličejová maska, která brání vdechnutí spór, rukavice dostatečně dlouhé na zakrytí předloktí a případně kombinéza.

iZdroj obrázku: Pixabay

Přesuňte auto na místo, které je vystaveno přímému slunečnímu záření, a otevřete dveře a okna. Nechte alespoň půl hodiny provzdušnit a vysušit interiér. Poté narušte a odstraňte velké shluky plísně (pokud existují) starým zubním kartáčkem. Uvolněné kusy plísní vysajte vysavačem. Chcete-li odstranit i zbytek plísní, musíte použít některou z těchto následujících metod.

Použijte ocet

Ocet je kyselá kapalina, která dokáže hubit plísně a zabránit jejich opětovnému růstu. Výhodou použití této látky je, že nepoškodí žádný druh čalounických materiálů, ať už jde o vinyl, kůži nebo tkaninu. Jedná se tedy o nejlepší čisticí prostředek, pokud se plísně objeví na sedadlech. Bude také dobře fungovat na potahy a koberce.

Smíchejte ocet a čistou vodu v poměru 4: 1. Můžete také použít neředěný ocet, pokud je šíření plísní závažné. Nalijte roztok do rozstřikovače a nastříkejte ho na postižená místa. Nechte působit 15 až 20 minut a poté vydrhněte čistým hadříkem.

iZdroj obrázku: freepik

Můžete také směs z půl hrnku octa, jedné lžíce jedlé sody a čtyř litrů horké vody. Funguje dobře jak na tvrdé, tak na měkké povrchy.

Po vyčištění ovšem zůstane uvnitř vozu silný zápach octa. Není se čeho bát. Nechte vozidlo několik hodin na volném prostranství s otevřenými dveřmi a okny.

Odstranění plísní solí

Sůl může být dalším levným, ale účinným prostředkem na odstranění plísně z interiéru automobilu. Možná si myslíte, že je to příliš jednoduché řešení. Žádný strach. Rozhodně funguje skvěle.

Smíchejte trochu nejodizované soli s čistou vodu a pomocí stříkací lahve nastříkejte roztok na postižená místa. Počkejte, až vyschnou a vytvoří se na nich solná krusta. Poté je vydrhněte kartáčem nebo vysajte luxem.

Použijte čisticí prostředky s enzymy

Černá plíseň v autě je pravděpodobně nejodolnější a nejnebezpečnější druh plísní. Nelze ji odstranit obyčejným octem nebo solným roztokem. Chcete-li zabít plíseň v autě a zabránit jejímu opětovnému růstu, použijte enzymové čisticí prostředky, které plísně doslova sežerou. Najdete je ve většině drogerií.

Někdo by na plísně možná použil čističe na bázi amoniaku nebo chloru. Ty ovšem zanechávají skvrny a amoniak navíc k množení plísní přispívá.

Hřebíčkový olej funguje skvěle

iZdroj obrázku: Wikipedia

Smíchejte čtvrt lžičky hřebíčkového oleje s litrem čisté vody. Roztok nastříkejte na postižená místa a po několika minutách vydrhněte utěrkou z mikrovlákna. Můžete také připravit pastovité řešení smícháním octa, jedlé sody a několika kapek hřebíčkového oleje. Naneste ji na místa napadená plísněmi a na těžko přístupná místa pomocí starého zubního kartáčku. Počkejte, až pasta zaschne, a poté ji otřete čistým kusem látky.

Nepoužívejte příliš mnoho hřebíčkového oleje, protože by mohlo dojít k poškození choulostivých povrchů v interiéru vozu a podráždění pokožky.

i

Všechny tyto metody jsou účinné, pokud jde o zbavení se plísně z automobilu. Chcete-li odstranit plíseň z auta, nemusíte utrácet horentní částku. Napadení plísněmi je ovšem někdy příliš rozsáhlé a může vyžadovat profesionální vyčištění. V takovém případě se připravte na větší výdaje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články