Proč je plošný zákaz kamionů nesmysl, který by uškodil provozu: Vysvětlení českého kamioňáka otevírá řidičům oči

Jak předejít tomu, aby řidiči nákladních aut a kamionů blokovali motoristy v osobních autech? Plošný zákaz předjíždění je pro mnohé lidi řešením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Situace, kterou zná, nebo dříve či později pozná, každý řidič osobního auta. Jede na dálnici, dva pruhy. V pravém jedou kamiony za sebou a když se řidič osobáku přiblíží, kamioňák to pošle doleva a začne předjíždět. Manévr pak trvá dlouhé desítky sekund. Člověk za volantem osobního auta pění, vztek a nervozita rostou. Naštvaná skupina řidičů osobních aut volá po plošném zákazu předjíždění kamionů. Je to ale správný přístup?

Předjíždění kamionů irituje řidiče osobních aut

Nejprve je třeba zmínit, že tak jako všechno je to o lidech, ti slušní budou slušní za volantem traktoru, hulvát bude bezohledný kdykoli a v jakémkoli dopravním prostředku. Řidiči kamionů ovšem předjížděcí manévry neberou jako záměrné hulvátství, jako naschvál proti řidičům osobních aut.

iZdroj fotografie: AutoŽivě

Ten, kdo kdy řídil kamion nebo alespoň velkou dodávku s omezeným výkonem ví, co co se jedná. Už jsme to řešili v minulosti v jiných článcích, ale jde o stále aktuální téma. Zeptali jsme se na názor, proč řidiči kamionů předjíždí tak, jak předjíždí, dlouholetého kamioňáka, pana Františka H. Ten řekl, že „když nepředjedu ve chvíli, kdy mám dostatečnou rychlost a naopak zpomalím, abych pustil auto v levém pruhu, už třeba také nepředjedu. Klidně desítky dalších kilometrů.“

Kamioňák nebrzdí osobní auta záměrně. Nepředjel by!

A dodal, že „je plynulejší, když předjedu a osobák za mnou chvíli počká, než abych pak ztrácel čas. A nedojel včas do cíle.“ Stačí se podívat na video. Záznam je doplněn titulky, které jasně popisují situaci a vysvětlují, proč se řidič v dané chvíli zachoval tak, jak se zachoval. Plošný zákaz předjíždění kamionů by mohl způsobit velkoplošné ucpání některých komunikací. A také zpoždění řady dodávek, jeden pomalý kamion by fungoval jako brzda pro všechny ostatní.

Pokud někdo volá po plošném zákazu kamionů, měl by si uvědomit, co by takový předpis způsobil. Lepším řešením by jistě bylo aplikovat zákaz předjíždění lokálně. Rozšířit dálnice o pruh pro pomalá vozidla. Působit osvětově na řidiče osobních aut i kamionů. Využít dálniční polici namísto pokutování vyšší než povolené rychlosti k dohledu nad plynulostí provozu. Plošný zákaz nic neřeší.

Co si myslíte o plošném zákazu předjíždění kamionů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování
adbz.cz
adbz.cz
Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy