Pneumatiky s bílým lemem jsou minulostí, důvod jejich používání je prostý

                   

Pokud se podíváme na pneumatiky doslova jakéhokoliv auta, má černé pneumatiky. A to i bočnice. Tedy pokud se nejedná o nějakou domácí tuning úpravu, kde majitel vozu použil svou vlastní barvu. Tak tomu ale nebylo vždy, jelikož pokud se podíváme do minulosti, nesmíme zapomenout na značku Ford a rok 1934.

Pneumatiky s bílou bočnicí

Právě v roce 1934 se jako první u Fordu objevily zcela unikátní pneumatiky, které měly část bočnice bílé. A tyto druhy pneumatik se později začaly objevovat také u jiných vozů. Stal se z nich celkem zajímavý symbol.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Přímo z výroby

Řada lidí může být přesvědčena o tom, že se jedná jenom o běžnou pneumatiku, natřenou bílou barvou. Tak tomu ale nebylo, jelikož šlo přímo o speciální technologii výroby, díky které pneumatika vypadala právě takto. Cílem této technologie bylo především to, aby se výrobci odlišily a hlavně aby odlišily své prémiovější vozidla od těch běžných. Ta šla tedy dobře identifikovat i podle pneumatik.

Zpět k černým

Počátkem třicátých let začalo znovu docházet k tomu, že bílá barva z pneumatik postupně mizela. Byly sice vozy, kde se objevovala nadále, ale v souvislosti s nimi je třeba říci, že už se jednalo spíše o tuning, než že by se jednalo přímo o výrobu, spojenou s charakteristikou vozu. Ty z výroby měly pneumatiky klasicky černé, jako je tomu v současné době.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Proč už se nevyrábí?

Důvodů, proč už se pneumatiky s bílou bočnicí nevyrábí, je celá řada. Opomenout nelze třeba období nedostatku potřebných surovin. Dále je to také technologie výroby, která může být náročnější než při výrobě běžných pneu. Také nelze zapomínat na to, že pneumatiky s bílým pruhem jsou pochopitelně dražší než ty běžné. Ostatně i to je jeden z důvodů, proč se od nich upustilo. A to i v prémiovém segmentu. I zde často rozhoduje cena vozu a běžné pneu jsou možností, jak ji ponížit.

Dnes nemusí vypadat dobře

Dodejme také, že i když mnoho lidí by zatoužilo mít takové pneumatiky na svém voze, tak je třeba dodat, že by nemusely nutně vypadat dobře. I vzhledem k rozměrům, jaké se dnes používají. Současný směr je spojený spíše s tím, že se vozy neodlišují tím, jaké mají pneumatiky, ale odlišují se tím, jaké jsou použity hliníkové disky. Možností je v tomto směru celá řada.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články