Po dálnici se proháněl invalidní vozíčkář a ohrožoval provoz. Policie vyhlásila pátrání

                   

Při sledování následujícího videa si asi vzpomenete na populární komedii Příběhy obyčejného šílenství, ve kterém se Ivan Trojan vydá na výlet po dálnici ve vysokozdvižném vozíku z letištního překladiště. Ale zatímco Trojanův vozík jede sotva krokem, což jen vyzdvihuje absurditu jeho počínání, v sousedním Polsku se na dálnici proháněl vozík, který dokonce předjížděl auta. Navíc v levém pruhu. A ke všemu to byl vozík invalidní, který svému pasažérovi neposkytuje prakticky žádnou ochranu a jakákoli srážka s jiným dopravním prostředkem by pravděpodobně skončila fatálními zraněními.

Dálniční pirát-vozíčkář nebo virální reklama?

Pravda, muž na invalidním vozíku sice předjíždí auta v době, kdy je zpomaluje ostatní provoz, ale i tak jede na chatrném vozíku zhruba padesátikilometrovou rychlostí. Po odvážném jezdci každopádně vyhlásila polská policie pátrání, neboť svou jízdou bezprostředně ohrožoval sebe i ostatní účastníky silničního provozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

V polském tisku už si dotyčný vysloužil celou řadu přezdívek a získal si i spoustu fanoušků – dálniční pirát na kolečkovém křesle je přeci jen světový unikát. Kromě toho jde pravděpodobně o příznivce elektromobility, neboť vozík má podle všeho elektrický pohon. Někteří lidé proto spekulují, že jde ve skutečnosti o virální reklamu na nová elektrická vozítka, a že je video upravené ve studiu.

V Polsku je vozíčkář de facto chodcem

Podle platných polských předpisů je osoba využívající invalidní vozík považována za chodce, i když má určitá privilegia například na přechodu pro chodce či na ostrůvcích veřejné dopravy. Z této úpravy nicméně vyplývá, že se osoba na invalidním vozíku smí pohybovat pouze po chodníku či v pěších zónách, nikoli však po silnici, nebo dokonce na dálnici. Video, které jeden ze svědků umístil prostřednictvím kanálu STOP CHAM na Youtube, nicméně dokumentuje, že jezdec na vozíku porušuje prakticky všechny předpisy, které se na něj jako na chodce vztahují.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články