Podle čeho poznat, že mají tlumiče kol to nejlepší za sebou

K čemu vlastně tlumiče slouží a jak poznat, že je nejvyšší čas na jejich výměnu? Kolik tisíc kilometrů vydrží a jak často by se měly měnit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už to tak bývá u každé automobilové součástky, časem se opotřebuje nebo pokazí, a potřebuje opravu či výměnu. Výjimkou nejsou ani tlumiče kol, které se s rostoucím počtem ujetých kilometrů opotřebovávají, a jejich funkčnost postupně klesá. Výrobci tlumičů jejich pravidelnou výměnu nepředepisují, ale mění se až podle potřeby. Jak ale poznat, že je na čase je vyměnit?

K čemu slouží tlumiče kol?

Tlumiče zajišťují hladkou jízdu bez zbytečného bouchání a poskakování. Slouží pro zmírnění pohybů kola po přejetí nerovností. Jeho úkolem je zastavit odskok kola na nějaké nerovnosti. Pak se pružina zmáčkne, čímž se vychýlí pouze kolo a ne celé auto, a pak ho vrací zpět, aby nezůstalo ve vzduchu. Pokud je ale tlumič vadný, zůstane na to pružina sama, což způsobí neustálé kmitání kola, protože pružina vypruží a nemá ji co ztlumit. Ve výsledku pocítíte houpání vozu při najetí na nerovnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznáme, že potřebují tlumiče vyměnit?

Opotřebované tlumiče můžete snadno poznat při průjezdu zatáčkou s hrbolatým povrchem, kdy kola neudrží kontakt s nerovným povrchem a auto začne odskakovat ze zatáčky ven. Podobná situace může nastat při jízdě v bočním větru, který způsobí, že bude větší problém udržet auto v původním přímém směru.

Zbystřit byste měli také v případě, že při normálním nebo trochu prudším brzdění začne do pedálu zasahovat ABS systém. To způsobuje velký náklon, který auto nadlehčí a kolo začne poskakovat, což zapříčiní jeho blokování systémem, který brání vozidlům, aby se nedostaly do smyku. Při takovém blokování kol se navíc prodlužuje brzdná dráha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stav tlumičů lze zjistit i primitivném testem, který zvládnete na místě. Jednoduše opřete automobil o přední nebo zadní nápravy a stlačte ho opatrně dolů, abyste nepoškodili plechy karoserie. Při správné funkci tlumičů by se mělo auto zhoupnout nahoru a dolů, ale pak by se mělo pomocí tlumičů postupně zastavit. V případě, že pokračuje v houpání, je nejvyšší čas na výměnu.

Jakou mají životnost a jak často je měnit?

Životnost tlumičů se u každého auta liší. Servisní intervaly výměny navíc žádný výrobce neurčuje, a tak se mění, až když vypoví službu. Některým řidičům vydrží 100 000 kilometrů, jiným dokonce i 300 000 kilometrů. Pochopitelně hodně záleží na tom, po jaké cestě auto jezdí. Je jasné, že tlumiče vydrží více u auta, které bude jezdit po kvalitních cestách bez výmolů a děr, než u toho, které bude trefovat každou nerovnost na vozovce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak složitá je výměna tlumičů?

Přestože tato výměna není nijak extra složitá, vyžaduje zkušenou ruku a je lepší ji nechat mechanikovi v servisu. Tlumiče se zpravidla mění v páru. I když se vám tedy pokazí pouze jeden, je lepší vyměnit je oba, aby byly stejně zatížené a nemuseli jste se bát, že brzy ten samý osud potká i tlumič na druhé straně. Při výměně je nutné si dávat pozor na to, aby byl tlumič přesně určen pro váš vůz. Jsou totiž přesně naladěné na určitý typ, značku, ale i motorizaci vozidla, a dokonce mají i určenou nosnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články