Podle čeho poznat, že mají tlumiče kol to nejlepší za sebou

K čemu vlastně tlumiče slouží a jak poznat, že je nejvyšší čas na jejich výměnu? Kolik tisíc kilometrů vydrží a jak často by se měly měnit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už to tak bývá u každé automobilové součástky, časem se opotřebuje nebo pokazí, a potřebuje opravu či výměnu. Výjimkou nejsou ani tlumiče kol, které se s rostoucím počtem ujetých kilometrů opotřebovávají, a jejich funkčnost postupně klesá. Výrobci tlumičů jejich pravidelnou výměnu nepředepisují, ale mění se až podle potřeby. Jak ale poznat, že je na čase je vyměnit?

K čemu slouží tlumiče kol?

Tlumiče zajišťují hladkou jízdu bez zbytečného bouchání a poskakování. Slouží pro zmírnění pohybů kola po přejetí nerovností. Jeho úkolem je zastavit odskok kola na nějaké nerovnosti. Pak se pružina zmáčkne, čímž se vychýlí pouze kolo a ne celé auto, a pak ho vrací zpět, aby nezůstalo ve vzduchu. Pokud je ale tlumič vadný, zůstane na to pružina sama, což způsobí neustálé kmitání kola, protože pružina vypruží a nemá ji co ztlumit. Ve výsledku pocítíte houpání vozu při najetí na nerovnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznáme, že potřebují tlumiče vyměnit?

Opotřebované tlumiče můžete snadno poznat při průjezdu zatáčkou s hrbolatým povrchem, kdy kola neudrží kontakt s nerovným povrchem a auto začne odskakovat ze zatáčky ven. Podobná situace může nastat při jízdě v bočním větru, který způsobí, že bude větší problém udržet auto v původním přímém směru.

Zbystřit byste měli také v případě, že při normálním nebo trochu prudším brzdění začne do pedálu zasahovat ABS systém. To způsobuje velký náklon, který auto nadlehčí a kolo začne poskakovat, což zapříčiní jeho blokování systémem, který brání vozidlům, aby se nedostaly do smyku. Při takovém blokování kol se navíc prodlužuje brzdná dráha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stav tlumičů lze zjistit i primitivném testem, který zvládnete na místě. Jednoduše opřete automobil o přední nebo zadní nápravy a stlačte ho opatrně dolů, abyste nepoškodili plechy karoserie. Při správné funkci tlumičů by se mělo auto zhoupnout nahoru a dolů, ale pak by se mělo pomocí tlumičů postupně zastavit. V případě, že pokračuje v houpání, je nejvyšší čas na výměnu.

Jakou mají životnost a jak často je měnit?

Životnost tlumičů se u každého auta liší. Servisní intervaly výměny navíc žádný výrobce neurčuje, a tak se mění, až když vypoví službu. Některým řidičům vydrží 100 000 kilometrů, jiným dokonce i 300 000 kilometrů. Pochopitelně hodně záleží na tom, po jaké cestě auto jezdí. Je jasné, že tlumiče vydrží více u auta, které bude jezdit po kvalitních cestách bez výmolů a děr, než u toho, které bude trefovat každou nerovnost na vozovce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak složitá je výměna tlumičů?

Přestože tato výměna není nijak extra složitá, vyžaduje zkušenou ruku a je lepší ji nechat mechanikovi v servisu. Tlumiče se zpravidla mění v páru. I když se vám tedy pokazí pouze jeden, je lepší vyměnit je oba, aby byly stejně zatížené a nemuseli jste se bát, že brzy ten samý osud potká i tlumič na druhé straně. Při výměně je nutné si dávat pozor na to, aby byl tlumič přesně určen pro váš vůz. Jsou totiž přesně naladěné na určitý typ, značku, ale i motorizaci vozidla, a dokonce mají i určenou nosnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu