Podstatné chyby při koupi auta z druhé ruky dělá většina lidí

                   

Ne každý si může dovolit nové auto. A ne každý ho také chce, kvůli rychlé ztrátě hodnoty. A tak řada lidí vybírá auto z druhé ruky. Ať už v bazarech, nebo například i na různých inzertních serverech. Při výběru a následné koupi ale dělá řada lidí mnoho chyb, kterých je na místě se vyvarovat. Zmapovali jsme společně ty nejčastější.

Dají na to, jak se jim auto líbí

I když chceme, aby bylo naše koupené auto pěkné, nelze se spoléhat jenom na naše oči. Tedy na tento náš smysl. Za krásou se totiž může skrývat něco zcela jiného. Na první pohled dokonalé auto může skrývat mnoho problémů, jako je třeba náchylnost k závadám, nebo riziko drahých oprav jakékoliv drobnosti. Také je třeba připomenout, že příliš líbivá auta mohou být i častým terčem zlodějů, nebo také vandalů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nespočítají si budoucí náklady

I to je věc, na kterou při koupi vozu nehledíme. Nezajímá nás, kolik nás bude provoz takového auta stát. Začíná to spotřebou a končí to pravidelnými servisními úkony, kde platíme jak za práci, tak samozřejmě za materiál. Na první pohled levné ojeté auto se může za pár let výrazně prodražit a v tu chvíli vychází hůře, než když bychom si při koupi vozu připlatili a vybrali něco jiného.

Hledí jenom na stav tachometru

I to je chyba, kterou mnozí dělají. Všichni chceme auto s co nejmenším nájezdem, což je zcela chybný přístup. Pokud kupujeme zánovní auto staré pár let, může mít nájezd skutečně menší. U starších vozidel už je to ze statistického hlediska nesmysl. Takové auto obvykle není garážovaným skvostem po důchodci, ale běžným vozem se stočeným tachometrem. Stav by měl vždy víceméně odpovídat jeho stáří. A co více, třeba u řady naftových motorů jsou stovky tisíc najetých kilometrů v normě.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Zajímají se o drobnosti

Malinké škrábance na karoserii, opotřebované plasty v interiéru, lehce roztržené čalounění. To je pro mnohé důvod, proč auto nekoupí. Přitom jde o drobnosti, které se nijak negativně nepodepisují na technickém stavu a spolehlivosti vozu. Často raději kupujeme dokonale vyhlížející vůz, který nás tak ohromí, že zcela zapomeneme zkontrolovat v jakém je stavu. A tak koupíme krásný vůz, kde však nefunguje polovina věcí. A to je chybou.

Chtějí dokonalý vůz

Pokud je auto několik let staré, nemůže být dokonalé. Nemůže mít najeto jenom pár tisíc kilometrů, nemůže být bez oděrek, nebo bez kosmetických drobností. To si často neuvědomujeme a máme přehnané nároky na to, co od vozu chceme. V takovém případě ale nezbývá jiná možnost, než si pro auto dojít do autosalonu, kde dokonalé skutečně bude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články