Podvodník v Praze parkuje s upravenou registrační značkou. Pokuty za něj platí nic netušící majitel skutečné SPZ

Majitel registrační značky má problém, podvodník na jeho SPZ parkuje a neplatí. Pokuty chodí na nevinného řidiče.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
Další 0 fotografie
                   

Parkování ve velkých městech je problém. Místa je málo, typicky v krajských městech, a v metropoli je to skutečný problém. Do hry navíc vstupují zóny s placeným parkováním, kde v těch nejexponovanějších lokalitách je cena několik desítek korun za hodinu. Nelze se pak divit, že někteří řidiči se snaží placení parkovného obcházet vymýšlením nejrůznějších triků, fíglů, podvodů. V extrémních případech dokonce poškozují jiné řidiče.

Podvod s SPZ šetří pachateli peníze, platí řidič jiného auta

Ti to dlouhou dobu ani netuší. Teprve když začnou chodit složenky a výzvy k úhradě, nešťastník zjistí, že platí parkování někomu jinému. Ozval se nám do redakce pan Jindřich z Prahy a my jsme se po přečtení jeho e-mailu, který dorazil 25. července 2023, rozhodli jej zveřejnit v plném rozsahu. Pan Jindřich narazil totiž na auto, které mělo upravenou registrační značku. „Šel jsem po Praze kolem parkoviště, respektive kolem zóny s placeným stáním,“ říká pan Jindřich. „A všiml jsem si automobilu s registrační značkou, která byla pozměněna.“

iZdroj fotografie: Policie ČR

Na první pohled to prý nebylo úplně vidět, ale jedno číslo bylo přikryté papírem. Na papíře byla jiná číslice než na registrační značce. „Nedalo mi to, podíval jsem se totiž zblízka a s papírkem jsem pohnul,“ doplňuje pan Jindřich. Čtenář se pak ptá, jak moc to je nebo není legální. Co hrozí řidiči s takto upravenou registrační značkou. A jestli může dorazit pokuta řidiči, který má automobil ve skutečnosti s kombinací čísel, které vytvořil podvodník pomocí přelepeného papíru. Bohužel, pokuta skutečně může přijít, dokonce opakovaně chodit majiteli automobilu s registrační značkou, kterou podvodník svépomocí vytvořil. Tedy zneužil.

Kdo upraví SPZ, porušuje zákon. Tohle je skutečně odporné!

Záleží na tom, jestli hlídací autíčko, které jezdí s kamerami na střeše, přečte registrační značku. Pokud ano, pak pokuta, tedy výzva k uhrazení poplatku, dojde majiteli automobilu s danou registrační značkou. A to klidně několikrát, opakovaně. Poškozený se v podstatě nemá jak bránit. Musí se proti výzvě ohradit, doložit, že na místě se svým automobilem neparkoval. Zjednodušeně to lze prokázat tak, že na záznamu bude automobil sice se stejnou registrační značkou, ale jiný typ, než má skutečný majitel.

Přelepil písmeno „S“ na číslovku „8“ u SPZ černého BMW. Chtěl vyzrát na pokuty, ale dostal astronomickou lekci od policie

Problém by samozřejmě nastal, pokud by podvodník měl například stříbrnou škodu Octavia druhé generace a poškozený měl stejné auto, stejné značky, modelu a barvy. Pak by to byl asi větší problém. Čtenář Jindřich, který nám ohledně tohoto případu napsal, vysvětlil, že nešlo o právě tuctový automobil. Toto tedy zřejmě nenastane. A teď, co hrozí podvodníkovi? Jedna věc je, pokud motorista vezme svou registrační značku a udělá ji nečitelnou. Už jsme o tomto psali a bude lepší vás odkázat na starší článek, kde jsme tuto problematiku řešili podrobně.

Náprava je běh na dlouhou trať, bez trpělivosti to nejde

Záleží na tom, jestli je registrační značka nečitelná, jestli automobil jede, nebo parkuje. Ovšem jiný případě je, pokud je registrační značka upravená tak, že je záměrně pozměněna na jiné symboly, je zde snaha o padělání. Toto pak řeší policie odebráním značky pro podezření ze spáchání přestupku dle §125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu. Že řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Za tento přestupek hrozí pachateli ve správním řízení sankce 5 až 10 tisíc Kč a dále 6 až 12 měsíců zákaz řízení. Přestupek ani nelze řešit v příkazním řízení na místě. Podmínkou je, že policie musí být na místě, u auta s pozměněnou SPZkou. Dokud totiž podvodník bude s takovou značkou jezdit, bude mít majitel originální SPZ stále problémy. Poškozenému pak nezbývá nic jiného než podat trestní oznámení. Na základě toho se nakonec policie dostane k majiteli auta, které má upravenou, okopírovanou registrační značku. 

Galerie

Další 0 fotografie

Co si o tomto podvodu myslíte?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články