V autě byste měli nonstop vozit rozbitý mobilní telefon, apeluje recidivista. Zachrání vás to před policií

Podvod je trestný čin a rozbitý mobilní telefon je prostředek k podvodu. Také jde o snahu vylhat se policii.

i Zdroj fotografie: Ashwin Kumar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pojišťovací podvod je skutek, který může mít závažné důsledky pro pachatele. V České republice je trestný čin pojišťovacího podvodu definován v § 248 trestního zákoníku. Podvodník, který spáchá pojišťovací podvod, se může dostat až na 10 let do vězení. Kromě toho může být donucen vrátit pojišťovně všechny peníze, které mu byly vyplaceny v důsledku jeho podvodného jednání. Nejde u nás o nijak ojedinělou trestnou aktivitu, zejména ve spojení s automobily.

Za podvod hrozí vězení. Jde o populární trestnou činnost

Před pár lety byla odhalena kauza masivního pojišťovacího podvodu, kdy skupina lidí podvodně upravovala poškození automobilů a ta pak nárokovala po pojišťovně. Celková škoda způsobená skupinou podvodníků dosáhla více než 60 milionů korun. Dalším příkladem je kauza podvodů s tzv. „nastraženými nehodami“. Podstata podvodu? Podvodníci úmyslně způsobí dopravní nehodu, aby následně mohli po pojišťovně žádat vysoké finanční plnění za údajné škody a úrazy.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě.cz

Věc s mobilním telefonem je přesně z takového ranku. „Od jednoho zákazníka jsem slyšel příběh, jak podvodníci údajně vozí v autě rozbitý mobilní telefon,“ říká expert na servis japonských a evropských aut pan Pavlíček. „Jde o to být připraven na pojistný podvod a na jednání s policií.“ Podvodníci využívají rozbité telefony k tomu, aby mohli předstírat, že jim telefon spadl během nehody v autě a rozbil se.

Rozbitý mobil má být ochrana před policií za telefonování

Při vyšetřování a před pojišťovnou pak požadují kompenzaci. „Nejde jen o mobil,“ dodává servisní expert, „rozšířeným trikem je převážení rozbitých a drahých uměleckých předmětů v autě.“ Podvodník čeká na příležitost a poté tvrdí, že umělecký předmět byl poškozen při autonehodě a požaduje od pojišťovny finanční náhradu za jeho opravu. Nejde o žádnou novinku, tento fígl byl vidět už v českých filmech z dob komunismu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Zpět k rozbitému mobilu – jde ještě o jednu věc. Pokud zastaví policejní hlídka řidiče a obviní ho z telefonování za jízdy, podvodník schová před zastavením svůj telefon a pak vytáhne ten rozbitý s tím, že nemohl telefonovat. Věc je do značné míry krátkozraká, pokud má policie záznam z kamery, kde je vidět řidič mluvící do telefonu, nepomůže mu rozbitý mobil v žádném případě. Nicméně berte na vědomí, že byste nic z výše zmíněných věcí neměli zkoušet. Doporučení recidivistů nejsou nic dobrého.

Co říkáte na podvod s mobilem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články