Pokud nezastavíte auto a nepřespíte, zaplatíte poplatek 124 Kč. I tohle na nás čeká v roce 2024, šetřílci budou mít smůlu

Některá města pod nekončícím náporem turistů přistoupila k nepopulárnímu, ale nutnému opatření: zpoplatnění vstupu. Čechy oblíbená metropole k nim už patří také.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Nový rok sice teprve sotva začal, ale spousta lidí se už těší na léto. Pokud vlastníte automobil, je pro vás nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem trávení dovolené vyrazit do blízkých evropských států. A Itálie je oblíbenou destinací Čechů již od nepaměti. Pokud se však chystáte autem do Itálii a do Benátek, měli byste vědět, že město nově zavádí poplatek pro všechny turisty. A to nejen za vjezd autem, ale také za samotný vstup. S jednou výjimkou. Pojďme se na to podívat společně.

Přeplněné město muselo k nějakému řešení přistoupit

Benátky jsou slavné díky svým vodním kanálům, tradičním gondolám a úchvatným kulturním a uměleckým památkám. Proto není překvapením, že toto italské město na vodě je mezi turisty jednou z nejoblíbenějších destinací v Evropě. Aby bylo možné efektivněji řídit každoroční nápor více než 14 milionů návštěvníků, rozhodlo se vedení města zavést vstupné. Kdo jste někdy v Benátkách byl uprostřed turistické sezony, dáte mi myslím na pravdu, že místní radní v podstatě chápeme. V tom městě totiž pomalu není k hnutí.

Co zkontrolovat v autě před odjezdem na dovolenou? Čtyři hlavní body nesmíte za žádnou cenu přehlédnout

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle informací poskytnutých předním německým autoklubem ADAC bude každý, kdo plánuje jednodenní výlet do Benátek, muset zaplatit vstupné ve výši 5 euro (124 Kč). Naopak, děti do čtrnácti let a ti, kteří přenocují v hotelu, penzionu nebo apartmánu v Benátkách, nebudou muset platit nic. Při kontrole však budou muset prokázat rezervaci, protože od roku 2011 se zde vybírá daň za přenocování. Jinými slovy: pokud nepřespíte, platíte.

Na jeden den a bez noclehu? Zaplaťte, prosím

V případě jednodenních výletů platba vstupného nebude jedinou povinností, kterou turista musí splnit. Nově bude také nutné si rezervovat návštěvu starého města. Tento proces bude probíhat online prostřednictvím webové stránky nebo mobilní aplikace. Po úspěšné platbě a rezervaci by měl turista obdržet QR kód, který bude muset předložit při kontrole. To vnímám jako celkem revoluční počin, žel silně diskriminující ty z nás, kdo digitálním technologiím příliš nehoví.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Pokud turista neuhradí pět euro při vjezdu nebo vstupu do města, hrozí mu pokuta ve výši 50 až 300 eur, což je ekvivalentem 1 235 Kč až 7 408 Kč. Tato forma „vstupného“ bude testována od čtvrtka 25. dubna do neděle 5. května roku 2024 v čase od 8:30 do 16:00. Plánované trvalé zavedení je naplánováno na rok 2025. Pokud tedy náhodou pojedete do Benátek v tento jarní a májový čas, připravte se na placení. Na druhou stranu, budete součástí testovacího provozu. Co by za to jiní dali.

Ani autem, ani bez noclehu. Nicméně kasa se trochu naplní

Benátky mají několik silničních vstupů, které jsou propojeny se sítí dálnic a silnic. Nicméně ve většině částí samotného historického centra Benátek je doprava automobilů stejně omezena. Ve velké části města jsou pouze pěší zóny a doprava je zde omezena na kanály a vodní cesty. Návštěvníci, kteří chtějí přijet autem, musí parkovat na předem určených parkovištích mimo historické centrum a poté pokračovat pěšky nebo využít veřejnou dopravu nebo gondolu v rámci města.

Město očekává, že z poplatku za vstup bude každoročně vygenerováno 13 milionů eur (321 milionů korun). Tyto příjmy budou použity na snížení daně z odpadků pro místní obyvatele a na podporu ekologických projektů. Nicméně jízlivé hlasy, zejména ADAC, nesouhlasí s výší tohoto poplatku. Podle nich plánované příjmy budou pouze pokrývat náklady spojené se zavedením a kontrolou poplatku a nebude tolik zůstávat pro jiné účely. Uvidíme, kde bude nakonec pravda. Jak to vidíte vy? Dává vám zpoplatnění vjezdu do Benátek smysl? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!

Máte pochopení pro tento krok Benátčanů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články