Co zkontrolovat v autě před odjezdem na dovolenou? Čtyři hlavní body nesmíte za žádnou cenu přehlédnout

Zkontrolujte stav svého vozidla ještě předtím, než vyrazíte na dovolenou. Vyhnete se tak problémům a předejdete dopravním nehodám.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Před odjezdem na dovolenou je vždy potřeba zkontrolovat stav vašeho vozidla. Budete mít jistotu, že je vše v pořádku a bez problémů dorazíte do cíle. Někdy vás taková kontrola může totiž ochránit nejen před pokutou, ale i dopravní nehodou.

Kontrola stavu pneumatik

Před dovolenou zkontrolujte stav pneumatik. Pokud je pneumatika poškozená, prasklá nebo jinak znehodnocená, může dojít k tomu, že vám za jízdy praskne. Důležité je také zkontrolovat hloubku dezénu. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik pro osobní automobily je 1,6 mm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kontrola tlaku v pneumatikách

Je důležité zkontrolovat i tlak v pneumatikách. Ten by měl být přizpůsoben počtu cestujících a nákladu v kufru. Nedostatečně nahuštěné pneumatiky mohou způsobit smyk i vážnou dopravní nehodu. Rovněž se doporučuje si ověřit, zda jsou šrouby řádně dotažené a nejsou poškozené.

Kontrola provozních kapalin

Před odjezdem je také zapotřebí zkontrolovat stav všech provozních kapalin. Mezi ně patří nejen chladicí nebo brzdová kapalina, ale také kapalina posilovače řízení. V neposlední řadě si nezapomeňte dolít ostřikovače, ať vidíte na cestu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Výměna oleje

Jestli máte pře sebou dlouhou cestu, nezapomeňte si ověřit, kolik kilometrů vám chybí do další výměny oleje. Výměna oleje před cestou se doporučuje zejména například v případě, že máte před sebou 4 000 km cesty a do výměny vám chybí už jen 3 000 km.

Cestování do zahraničí

Povinná výbava se v některých zemích liší od té naší. Před odjezdem je vhodné si zjistit, jaká je povinná výbava ve státech, přes které budete cestovat. Některé země vyžadují počet reflexních vest stejný jako počet cestujících, jinde je požadován i hasící přístroj. Pořízení této výbavy vám ušetří nejen starosti, ale i peníze na pokutách, které jsou často vyšší než pořizovací cena vybavení.

Cestu si v klidu doma naplánujte a zjistěte si informace o předpisech v dané zemi a povinné výbavě. Pokud jedete do zahraničí a máte před sebou několikahodinovou cestu, naplánujte si i několik přestávek na odpočinek.

Zdroj: CarMechanics, MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná