Pokud si zapínáte klimatizaci okamžitě po nastartování auta, hned s tím přestaňte! Proč?

                   

Pokud nemáte soukromou garáž, nebo vlastní dvůr, kde můžete auto v letních měsících nechat klidně zaparkované s otevřenými okny, je pro Vás tato výstraha dvojnásobná. V odstaveném autě se zavřenými okny, které je celý den ve stínu, se za jeden den může nahromadit 400 až 800 mg benzenu. Pokud parkujete na slunci při teplotě vyšší než 16°C, hodnoty nashromážděného benzenu mohou dosáhnout až 2000-4000 mg, což je 40krát více, než jsou přípustné hodnoty.

Nebezpečí zapnutí klimatu okamžitě po nastartování

Pokud si sedneme do auta a hned zapínáme klimatizaci, necháváme okna zavřená, abychom cítili její účinky. Spuštěním klimatizace se všechen nahromaděný benzen rozproudí uvnitř auta. Vzduch zůstane nevyvětrán a nahromaděný benzen putuje rovnou do našich dýchacích cest. Tato látka v našem těle poškozuje ledviny, játra a kosti a pro tělo není jednoduché vyloučit ji. Je karcinogenní a způsobuje rakovinu.

Zdravotní rizika

Ano, všichni někam spěcháme, ale toto riziko opravdu nestojí za 2-3 minuty navíc. Vždy, když odemknete auto, pootvírejte si okna a pořádně ho vyvětrejte. V žádném případě si nesedej dovnitř, pokud cítíte pach zahřátých plastů.

Vyhněte se okamžitému zapínání klimatizace, i po nastartování. Zkuste to chvilku vydržet při otevřeném okně, protože klimatizace začne automaticky vhánět do vnitřního prostoru auta všechny škodlivé a karcinogenní látky, které se v něm v důsledku tepla nahromadily.

Vytvořte si zkrátka zvyk. Auto před jakoukoliv dlouhou cestou pořádně vyvětrejte a klimatizaci zapněte až po pár kilometrech jízdy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články