Poslední varování: Kdo v termínu neuhradí poplatek za autorádio, obdrží 5 000 Kč pokutu. Nevynechají nikoho, pospěšte si

Na začátku je drobný poplatek, který nikdo nechce platit. Na konci pak tisícová pokuta a problém kvůli obyčejnému rádiu.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Platíte rádi poplatky? To není pokus o vtip. Nikdo neplatí rád poplatky, zvláště ne ty, které považuje za zbytečné. Třeba jako já dálniční poplatek, jenž byl letos absurdně zdražen na 2 300 Kč. A příští rok bude opět zdražen, a to pokaždé podle míry inflace. A poplatek za rádio vidím úplně stejně. Neposlouchám rádio. Nikdy. Opravdu nikdy. Jediné, co poslouchám, je Spotify. A tam mi platit nevadí. Přesně tato platforma mi vyhovuje. Žádná inzerce, hudba, kterou chci poslouchat. Tak za ni rád zaplatím. Rádio neposlouchám.

Máte rádio? Musíte za něj platit, i když ho nikdy nepustíte

Pokud bych ho však měl v autě, což nemám (jen pro jistotu, když to takto veřejně říkám), musel bych poplatek platit. I kdybych ho nezapnul. Jen samotná přítomnost přístroje v autě mne k tomu odsuzuje. Proč? Vlastnictví autorádia se v Česku pojí s povinností platit koncesionářský poplatek. Tečka. Bohužel pro řidiče, když si koupí auto s rádiem, musí poplatek platit. I když ho neposlouchá. Tak jako já.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Mnoho lidí si danou povinnost buď neuvědomuje, nebo ji záměrně ignoruje. Tato neznalost nebo opomenutí může mít pro řidiče vážné finanční důsledky. Je zde pravomoc udělovat za neplacení tohoto poplatku pokutu, která může dosáhnout až 5 000 Kč. V některých případech se však pokuta může vyšplhat až do statisícových částek. To už pro mnoho lidí představuje citelný zásah do jejich rozpočtu. Kdo musí platit koncesionářský poplatek za rádio? Každý, kdo v České republice vlastní autorádio. Výše poplatku je pevně stanovena na 45 Kč měsíčně za jedno rádio.

Češi zběsile kontrolují své řidičáky. Za malý detail jim hrozí velká pokuta, zkontrolujte si radši zápis řádku vlevo dole i vy

V případě, že vlastníte více rádií (v jedné domácnosti), platíte pouze jednou. Poplatek zahrnuje všechna rádia, co máte, včetně těch v autech. To platí pro fyzické osoby. Prostě pro běžného občana. Podnikatelé (ne firmy, ale podnikající fyzické osoby) už mají povinnosti větší. Jako podnikatel jste povinen platit poplatek nejen za rádio ve své domácnosti, ale i za rádio v autě používaném k podnikání. Takže pokud má člověk rádio doma, platí 45 Kč.

Kdo neplatí 45 Kč, má smůlu a obdrží pokutu na 5 000 Kč

Jestliže je to podnikatel a má na sebe napsané auto s rádiem, platí dalších 45 Kč. A pokud navíc má ještě rádio v kanceláři, je to dalších 45 Kč. Takže člověk zaplatí třeba 135 Kč. Jakkoli jde o dvě různé platby. Právnické osoby, tedy firmy a organizace, mají povinnost platit za každé rádio de facto podobnou. Firma platí za každé jedno autorádio, které vlastní. Příklad? Stačí jednoduchá matematika a trocha násobení.

Pokud firma vlastní 20 kanceláří a 10 skladů, v nichž je v každém jedno rádio, a navíc vlastní 20 služebních aut s autorádiem, musí měsíčně zaplatit 2 250 Kč (50 rádií × 45 Kč). Když to shrnu, tak platba rozhlasového poplatku se týká každého, kdo vlastní nebo alespoň jeden měsíc používá rozhlasový přijímač. Tento poplatek je tedy povinný pro každou domácnost, bez ohledu na počet přijímačů. To znamená, že pokud máte doma více rádií, včetně autorádia či přenosného rádia na chalupě, zaplatíte pouze jeden poplatek ve výši 45 Kč měsíčně.

Firma ve výsledku může platit za rádia tisíce korun měsíčně

Zákon stanovuje, že poplatek musí být uhrazen do 15 dnů od pořízení zařízení. Tento poplatek je povinný i pro ty, kteří rozhlasový program přímo neposlouchají. Skutečně se neplatí za poslech, ale za vlastnictví přijímače. Pokud poplatek nezaplatíte nebo ho přihlásíte pozdě, hrozí vám, jak už jsem zmínil, pokuta 5 000 Kč. Existují však určité výjimky, kdy domácnosti nebo jednotlivci nemusí poplatek platit.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Patří mezi ně lidé zdravotně znevýhodnění, kteří jsou zcela nevidomí nebo neslyšící. Další skupinou jsou osoby, jejichž příjem nepřesahuje 2,15násobek životního minima a mohou doložit tuto skutečnost čestným prohlášením. Takoví lidé jsou od poplatku osvobozeni na šest měsíců. Od poplatku jsou osvobozeni také cizinci, kteří nemají trvalý nebo dlouhodobý pobyt v České republice.

Existují výjimky, díky kterým nemusí člověk za rádio platit

O jakýchkoliv změnách, které se týkají poplatku, jako je například změna adresy nebo vlastnictví přijímače, je nutné informovat Český rozhlas. Pokud se rozhodnete poplatek zrušit, protože již nevlastníte rozhlasový přijímač nebo jste se přestěhovali do domácnosti, kde je poplatek již hrazen, je potřeba odeslat písemné čestné prohlášení. To můžete provést prostřednictvím evidenčního formuláře, který je dostupný na stránkách Českého rozhlasu. Jsme web o autech, a tak musím zmínit i věc, která asi napadne každého motoristu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Jak je to s auty, jež jsou na leasing? Poplatek se samozřejmě vztahuje i na autorádia v autech v operativním nebo finančním leasingu. Je tam rádio, takže je třeba platit Ale kdo, kdo? V takovém případě poplatek platí osoba, která je zapsána v technickém průkazu vozidla jako provozovatel. V případě finančního leasingu je to firma, která automobil po ukončení leasingu odkoupí. U operativního leasingu poplatek hradí společnost, jež vozidlo pronajala. Jedno je jisté. Platit se musí a neplatit se nevyplácí.

Platíte za své rádio?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články