Pokuta za špatný způsob zavírání dveří? To není vtip, ale realita. Řidiče může přijít na 1 700 Kč

Jak dostat do státní kasy peníze? Co třeba absurdními pokutami, jako je ta za špatně zavřené dveře!

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
                   

Hned na začátku je třeba říct, že se nejedná o žert ani nadsázku. Skutečně je možné dostat pokutu za špatné zavírání dveří. A pokuta to může být nemilosrdně vysoká, v přepočtu 1 700 Kč. Nejedná se o předpisy tuzemské, ale německé. Nicméně pokutu samozřejmě může německý policista udělit komukoli, kdo se dopustí přestupku. Bez ohledu na to, jestli se jedná o místního, nebo zahraničního řidiče. Takže pozor na to, když někdo jen tak práskne dveřmi od auta.

Pokutu lze udělit téměř za cokoli. Třeba zavření dveří

Na německé ulici ne! Vážně, řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti při otevírání a zavírání dveří. Zvlášť u takových aut, která mají jen dvoje dveře – ty bývají poměrně dlouhé. Hrozí náraz do zdi nebo poblíž zaparkovaného auta. Otevření dveří v určitých situacích může být velmi nebezpečné. Může dojít například k pádu cyklisty, nebo i ke srážce s autem, pokud si řidič nebo spolujezdec nedají pozor.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Odborníci proto doporučují používat speciální úchop. Díky němu jsou cyklisté lépe chráněni. Ten spočívá v tom, že se otevírá opačnou rukou, než má člověk u dveří. Řidič v našich podmínkách tedy sahá po madle pravou rukou. Spolujezdce vedle něj naopak levou rukou. Ta je vzdálenější od dveří, proto je řidič nucen natočit se, a tím pádem se mírně ohlédnout dozadu. Tím zkontroluje prostor za autem, a pokud by tam byl chodec nebo cyklista, tak neotevře a počká.

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

To je tedy otevírání, ale pokuta za špatné zavření dveří? Řidiči by měli být opatrní i při zavírání dveří, a to nejen proto, aby si nepřirazili prsty do dveří. Pokutu riskuje ten, kdo hlasitě zabouchne dveře auta. Zejména v noci může být docela nepříjemné poslouchat třeba sousedy na ulici, jak hlučně zavírají dveře auta. V Německu existují zákony, které toto řeší a zakazují. Podle vyhlášky o silničním provozu je třeba zabránit zbytečnému hluku. Podle § 30 daného předpisu je nejen zakázáno nechávat zbytečně nastartované motory vozidel. Zakázán byl už provoz aut s hlučnými výfuky.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Dveře je třeba zavírat potichu. Rána vyjde na dost peněz

A nejenom to, také příliš hlasitě zavírat dveře vozidla. Možná pokuta za takový přestupek je až 1 700 Kč. Řidiči, kteří způsobují zbytečný hluk, mohou dostat tento typ pokuty. I když realita je samozřejmě složitější. Toto je samozřejmě teorie, protože prokázat, kdo a kdy zabouchl dveře příliš hlasitě, může být poměrně obtížné. Předpis ale říká, že je vždy nutné pokusit se dveře zavřít tiše. Tak, aby nedošlo k rušení ostatních obyvatel. Němcům už vadí snad vše, nejen hlasité výfuky, ale i hlasité zavírání dveří aut. 

Co si o takové pokutě myslíte?

Zdroj: UAMK
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články