Povinnost, kterou se nevyplatí ignorovat. Je to sice jen drobné číslo, ale důsledky porušení mohou být fatální.
Nevím jak vy, ale já nosím brýle. Na čtení, tedy na blízko. Takže se mě to netýká, to, o čem bude řeč v tomto článku. Na dálku vidím jako ostříž. Brýle za volantem jsou každopádně tématem, které na první pohled vypadá jako banální záležitost. Stačí jeden pohled na zadní stranu řidičáku a rázem se z toho může stát problém, který vás bude stát nejen peníze, ale i body, a v krajním případě i řidičák. Bez brýlí dnes nepřečtu drobné písmo, v obchodě jsem ztracený, když přijde na složení potravin nebo datum expirace.
Brýle na blízko nejsou problém, ty na dálku už ale ano
Naštěstí, jak jsem řekl, na dálku vidím stále dobře. Mého řízení auta se to zatím netýká. Ale ne každý má to štěstí. Existují i jiné oční vady než ta, co souvisí s věkem. Vady, které už s řízením souvisí naprosto zásadně. A právě tady začíná být situace zásadní a někdy i dost nepříjemná. Jdete na prohlídku, a pokud vám lékař při prohlídce nařídí, že musíte při řízení nosit brýle nebo kontaktní čočky, objeví se vám v řidičském průkazu harmonizační kód. Nejčastěji je to 01.01 (brýle), 01.02 (kontaktní čočky) nebo 01.06 (brýle nebo kontaktní čočky).
Tady už není prostor pro diskuzi. Policista, který vás zastaví, má v ruce jasný argument, a pokud brýle nemáte, je to problém. Nestačí říct, že vidíte dobře nebo že jste si je jen zapomněli doma. Pravidla jsou jasná a nekompromisní. Pokuta za takový přestupek není žádná drobnost, v Česku se pohybuje v rozmezí 1 500 až 2 500 korun, a to už je částka, která dokáže zkazit náladu i tomu největšímu optimistovi. Pokud máte v řidičáku zapsaný harmonizační kód 01.01, 01.02 nebo 01.06, musíte mít brýle nebo čočky vždycky u sebe. A ne, nestačí je mít v přihrádce nebo v batohu. Musíte je mít nasazené na očích. Policista neřeší, jestli je máte v kapse, ale jestli je skutečně používáte.
Zrak je pro řidiče zásadní smysl, asi ten nejzásadnější
Pokud nosíte čočky, doporučuje se mít u sebe i náhradní brýle, protože v případě nehody nebo zdravotních komplikací může být problém čočky vyndat nebo nasadit. Takže jestliže chcete mít klid, noste obojí. Ale pozor, stále platí, že zásadní je to, co máte v řidičském průkazu. Ideálně tedy mít tam oba harmonizační kódy, jak na brýle, tak na čočky. Tady se přiznám, že jako člověk bez potíží se zrakem „na dálku“ budu moc rád za vaše osobní zkušenosti dole v komentářích pod článkem. Znovu to zopakuji. Harmonizační kód 01.01 znamená povinnost nosit brýle, kód 01.02 povinnost nosit kontaktní čočky a kód 01.06 možnost používat buď brýle, nebo čočky.
Tím tedy máme vyřešeno, když by řidič používal oba typy pomůcek. Považuji za důležité říct, zdůraznit, že je třeba myslet na úpravu stavu v případě, že se člověk rozhodne pro operaci očí a absolvuje ji. V dnešní době už existuje řada různých způsobů, jakými se oční vada odstraňuje. Ten, kdo se rozhodne pro operaci očí pomocí laseru, si sám nastuduje, jak taková věc probíhá a co obnáší. Začne tím, že si našetří desítky tisíc Kč na zákrok, ale to je mimo téma motorismu, jen jsem odbočil. Důležité je v kontextu tématu věc řešit v rámci řidičského průkazu.
Kdo podstoupí operaci očí, tak rázem brýle do auta nepotřebuje
Jakmile člověk podstoupí operaci očí a nechá si vadu odstranit, nemůže nosit brýle na dálku. Neviděl by s nimi. A pokud je má zapsané přes harmonizační kódy v řidičáku, má povinnost je nosit. To už víme. Co je psáno, to je dáno a nejde to jinak. A vysvětlovat policistovi, že vidíte dobře, to je samozřejmě nesmysl. Policista není kompetentní k tomu, aby hodnotil kvalitu zraku. Jakmile tedy má někdo operaci očí za sebou, je třeba vyrazit k lékaři a pak na magistrát. Nebo lze vyřešit online? Budu moc rád za osobní zkušenosti těch čtenářů, kteří již toto řešili.
Jde o to nechat si udělat nový řidičák a harmonizační kódy si z dokladu nechat odstranit. Aktuálně je čas dovolených, více než kdy jindy jezdí řada lidí do zahraničí. A povinnost respektovat harmonizační kódy platí i tam. I v cizině policie ví, o co jde, a pokud má řidič zapsané brýle, musí je mít. U nás, stejně jako ve Francii nebo Německu.