Přehled: Za co můžete v zimě dostat pokutu? Řidiči na tyto prohřešky neustále „zapomínají“ a zbytečně platí tisíce Kč

Sníh, led a břečka jsou velcí nepřátelé každého řidiče. Zejména toho, který neví, že za ignorování srážek může dostat pokutu a přijít o papíry.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima přináší nejen radosti zářivých bílých scenérií, ale také zimní problémy řidičům. Mnozí motoristé se tak často odmítají „přepnout“ na specifické podmínky, přijmout důležitá pravidla. To může znamenat nejen nebezpečí na silnici, ale také výrazné finanční tresty. Uvozovky v nadpisu u slova zapomínají pak znamenají jedno, typickou výmluvu před policií. Pravdou je, že nezapomínají, ale pravidlo a povinnost prostě ignorují.

Jsou pokuty, které v létě nedostanete. Zima je pak záludná

Povětšinou z důvodu spěchu, lenosti, lehkovážnosti. V sousedním Polsku řeší věc jako velký problém. Řidiči jsou v tomto ohledu skutečně neukáznění. Porušují hned několik pravidel. Tím prvním je odklízení sněhu z auta před jízdou. To je totiž nejen otázkou estetiky, ale hlavně bezpečnosti na silnicích. V Polsku navíc platí zákaz startování motoru se záměrem rozmrazování a zahřívání auta. Nastartování motoru a odklízení sněhu jsou dvě odlišné věci.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud polští policisté zaznamenají, že motor běží na volnoběh déle než minutu, mohou uložit pokutu ve výši 500 Kč v přepočtu. Tato částka se může zvýšit až na 1 500 Kč, pokud bude řidič obviněn z nadměrného hluku nebo nadměrných emisí výfukových plynů. Jízda s neočištěným vozidlem je dalším přestupkem. Za který může policie pokutovat od 100 do 2 500 Kč. Špinavé a nečitelné SPZ jsou v Polsku také přestupkem.

Nečitená SPZ, to je pokuta a zákaz řízení. Sníh, bahno, prach

Vrstva špíny na registrační značce může vést k udělení pokuty ve výši 500 Kč a 3 trestných bodů. Jaké jsou další tamní „zimní“ přestupky? Zasněžená světla, to je v přepočtu za 1 500 Kč a 8 trestných bodů. Použití pneumatik s hroty je za 500 Kč a 100 PLN. Jízda na kolech s řetězy na nezasněžených silnicích je za 500 Kč. Poláci umí pokutovat i docela bizarní věci. Třeba jízda na saních za jedoucím autem je za 2 500 Kč.

Brambora funguje jako pomůcka pro řidiče, kteří mají v zimě potíže. Těm chudším postačí oškrábané slupky

A jak je to s přestupky a pokutami typickými pro zimu u nás? Samozřejmě že nelze mít nečitelné, tedy zasněžené registrační značky. Je-li registrační značka nečitelná, riskuje řidič trest ve správním řízení 5 000 až 10 000 Kč a zákaz řízení od 6 měsíců do 1 roku. Povinnost očistit auto platí u nás také, jak jinak. Zákon o provozu na pozemních komunikacích v § 5 odst. 2. písm. I), j) říká, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.

Sníh je problém jak ve výhledu, tak jako odpadávající balast

Nejde jen o výhled, ale i bezpečnost ostatních účastníků provozu. Řidič tedy nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. I z toho pramení možné sankce. Za porušení těchto pravidel hrozí řidiči pokuta příkazem na místě ve výši až do 2 000 Kč a ve správním řízení od 1 500 do 2 500 Kč. Těch pár minut práce se škrabkou a smetáčkem určitě stojí za vyhnutí se pokutám a potížím.

Čistíte pečlivě auto před jízdou?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články